Според еврокомисаря по социалната политика ЕС трябва да се подготви за продължителна война в Украйна

"България е на прав път за приемане на еврото. Икономиката се развива по удовлетворителен начин, трябват повече инвестиции в социалната сфера и в умения. Пазарът на труда е добър, безработицата е ниска.  Да, инфлацията, както казахте, е висока, но сега тя е висока в много страни членки на Европейския съюз. От тази гледна точка смятам, че България върви в правилна посока. Дали датата ще бъде 2024 г., не мога да кажа. Има критерии, които трябва да бъдат изпълнени, за пълноправно членство в еврозоната. В същото време България вече е изключително много интегрирана от монетарна гледна точка с еврозоната" Това заяви в интервю за БНР еврокомисарят по работните места и социалните права Никола Шмит. 

Според еврокомисаря по социалната политика Европейският съюз трябва да се подготви за продължителна война в Украйна и сериозни икономически последици, които ще се усетят в страните членки.

Еврокомисарят Шмит: Присъединяването към еврото е да бъде чут вашият глас

"Инфлацията ще остане с нас известно време. Противно на нашите очаквания, че след пандемията ще има някакво покачване на цените, сега високата инфлация ще бъде фактор известно време напред заради войната и по-големия от очакваното проблем с веригите на доставки. Напълно съм съгласен, че не можем да се борим с високата инфлация само с парична политика, защото причините за покачването на цените не са от монетарен характер. Тя е причинена от високите цени на енергоносителите, на храните, на проблемите с доставките, които са прекъснати. Всичко това е инфлация, причинена по линия на предлагането", посочи той. 

Мнозина гледат с надежда за справяне с недостига на работна ръка към украинските бежанци.

"Посетих център за настаняване на украински бежанци в Пловдив. Смятам, че е много добре организиран не само по отношение на настаняването им, но и в подпомагането им да си намерят работа. За българската икономика това със сигурност е плюс, позитивно явление, защото трябва да оцените и уменията, които тези хора имат. Повечето от тях са жени с деца. Необходимо е да се намери правилният начин за грижа и за децата. Езиковият проблем в България може би няма да е толкова голям, колкото в други страни членки. Мисля, че подходът на българското правителство, местните власти и обществото като цяло към украинските бежанци е много позитивен и заслужава подкрепа и признание от наша страна", посочи Шмит. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова