"Мандатът да се даде на партия, която може с коалиция да състави правителство", обясни бившият министър

„Мислех, че тази практика (липсата на части, дори на болтове в депата за ремонт на жп локомотиви), ще спре с напускането на ГЕРБ от управлението. Продължаването й означава демотивация, липса на управленчески хъс в предприятието да бъде изведено на друго ниво. Вече 12 г. не е купен нов подвижен състав, няма ясна политика от страна на държавата. Колко ръководства се смениха в НКЖИ”.

Това запита бившият министър на транспорта Петър Мутафчиев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

„Колко от новите локомотиви и от новите мотриси работят? Защо не се ремонтират, запита бившият транспортен министър. Основното – няма стимул, няма ясни правила от управителите на предприятията”, обобщи бившият транспортен министър причините за зачестилите повреди на влакове и локомотиви в страната.

Запали се локомотивът на бързия влак Варна - София

Според него железницата трябва да се поеме от хора, които желаят да я развият. „През 2007 г. поехме програма, при които държавата ясно казваше какви пари ще отпусне на железопътното предприятие, но имаше ясно разписани задължения срещу това – колко да увеличат пътниците, товарите. Това са ангажиментите държава – мениджъри на предприятие”, каза Мутафчиев.

СЛЕД ИНЦИДЕНТА С БЪРЗИЯ ВЛАК СОФИЯ-БУРГАС: Ще има ли промяна в празничното разписание

Като член на БСП той призна, че има спорове дали да бъде променен устава на БСП преди Конгреса на партията. „Нужно е да се говори по идеологията на партията, ясно да очертаем чии интереси защитаваме, как ще се преборим с неравенствата на обществото – това са сериозни въпроси по всички сфери, да покажем на гражданите, че имаме решение по нова програма”, каза Мутафчиев.

На 19 януари предстои втората среща за обединение в лявото политическо пространство, каза Мутафчиев.

„Когато имаш пряк избор, не може Изпълнителното бюро да бъде екипът на председателя. БСП има ресурс, Конгресът също мисля, че има ресурс. На нас ни е нужно ново ръководство, за да се ползва енергията на цялото ръководство”, обясни левият политик и каза, че без обединение в тяхното политическо пространство няма как да се очаква по-добър изборен резултат.

„Какво значи силна позиция, когато не си успял да формираш правителство”, запита в отговор Мутафчиев на варианта Корнелия Нинова да получи мандата и да го държи до заседанието на Конгреса.

„Цялата процедура, която Конституцията предвижда, е мандатът да се даде на политическа партия, която има възможност да състави кабинет с група политически партии. Трябва да се даде на малка партия, която е част от тази група. Ако не са го разбрали, ние няма да имаме правителство и тук отговорността е на президента”, каза Мутафчиев.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Весела Веселинова