„Дотам и обратно” из дивите гори на Лудогорието

Близо 4 тона еленови рога от цялата страна бяха подредени в уникална по рода си изложба на открито. Домакин на любопитната експозиция е Държавното ловно стопанство „Воден - Ири Хисар” в североизтока. Ники Василковски имаше възможност да разгледа рогата и да проучи тяхната история.

„Дотам и обратно”: Къде се намира най-дългият въжен мост у нас

Всяка година през февруари рогата на мъжките благородни елени падат. Събирането им съвсем не е самоцелно - именно чрез тях се прави анализ на състоянието на популацията. Рогата са подредени в поредици. Всяка една принадлежи на отделно животно от последните години. За експертите това е безценно научно богатство.

„По тази поредица от рога оценяваме развитието на всеки един елен. Рогата разказват неговата история. И пак подчертавам - този елен е жив. Имаме хиляди истории на елени и този процес продължава. България е пионерна страна в това отношение. Дори сме над средното европейско ниво. Еленът е нашата гордост пред света”, каза доц. д-р Христо Михайлов от катедра „Ловно стопанство” в ЛТУ.

 

 

Дори бегъл преглед на рогата е достатъчен за специалист като доц. Михайлов да прецени какво животно ги е оставило в гората.

„Анализът започва от дължината на рогата, дебелината на стъблата, обиколката на розетката и теглото им. Българските елени са уникални с теглото на рогата - 4,2 килограма. През 2023 година благородният елен е в своята кулминация”, посочи той.

„Дотам и обратно”: Разходка в потайностите на Разбоишкия манастир

В дълбоките и почти девствени гори на Лудогорието благородният елен е намерил идеалната среда за живот. За поддържането на популацията обаче помагат и дивечовъдите от ловните стопанства. Това са хората, които познават животните по-добре от всеки друг.

„Обгрижването е целогодишно, всеки ден. Постоянно има дежурни, които се грижат за подхранването, за охраната. Подобряване на естествената хранителна база, за да бъдем максимално близо до естествената дива среда, в която човека не го е имало”, обясни директорът на ДЛС „Воден - Ири Хисар” инж. Кирил Колев.

„Воден - Ири Хисар” е едно от двете места в страната, където човек може да наблюдава отблизо източноевропейски бизони. Там стадото наброява 63 животни. „Срещата с този исполин, с този гигант на нашата гора, е нещо изключително удивително”, смята фотографът на дивата природа инж. Цветомир Цолов.

Освен че е сред топ дестинациите за лов в Европа, Воденската гора е истинска туристическа атракция. През 150-те квадратни километра преминават интересни пешеходни маршрути. За пълноценна опознавателна разходка в рамките на стопанството обаче е необходима предварителна заявка.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.