Снимка: БГНЕС
Това съобщи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг
НАТО предвижда страните от Алианса да придобият 155-милиметрови снаряди по съвместни обществени поръчки за 1,5 млрд. евро. Това съобщи днес генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг. Той отбеляза, че това ще бъде един от въпросите пред министрите на отбраната на страните от НАТО, които ще се съберат за среща в Брюксел.
Започват най-мащабните учения за авиацията на НАТО
По неговите думи целта е бързо да бъде запълнен недостигът в запасите на съюзниците, след като те осигуряват военна подкрепа на Украйна. Той уточни, че поръчките се очакват чрез агенция на НАТО. Столтенберг добави, че военните министри ще обсъдят нови планове за военно производство, чието утвърждаване се очаква на срещата на върха във Вилнюс през юли, предава кореспондентът на БТА Николай Желязков.
Генералният секретар допълни, че министрите се очаква да утвърдят значително повишаване на националните цели за запаси от боеприпаси. Те ще обсъдят регионалните планове за готовност и обособяването на нова структура на силите на пакта. Това ще осигури над 300 000 войници в повишена готовност, както и значителни военновъздушни и военноморски сили, поясни Столтенберг. По неговите думи се очаква одобрение също за разполагането във Великобритания на нов военноморски център за сигурност на критичната инфраструктура.
Байдън: Все още няма консенсус за поста генерален секретар на НАТО
На срещата ще бъдат водени разговори за дългосрочна помощ за Украйна, с която страната да замени съветското военно оборудване с въоръжение западно производство. Генералният секретар изрази очакване това лято да започне подготовката на украинските пилоти за работа със западни изтребители. Според него това ще ускори доставката на западните машини за украинската страна.
Според него срещата на пакта във Вилнюс трябва да излъчи посланието, че бъдещето на Украйна е в НАТО. „Трябва да направим така, че когато войната приключи, да има гаранции за украинската сигурност, историята да не се повтори и Русия да не може да се превъоръжи и да предприеме ново нападение”, настоя Столтенберг.
ОЖЕСТОЧЕНИ БОЕВЕ В УКРАЙНА: Страната се похвали с отвоювани територии
По неговите думи е рано да се каже дали предприетото от Украйна контранастъпление ще бъде повратна точка във войната. „Виждаме, че украинците напредват и колкото повече завоевания постигат, толкова по-силни ще бъдат на масата за преговори и ще бъде по-вероятно президентът Владимир Путин да осъзнае, че не може да победи на бойното поле и трябва да претоваря за справедлив мир. Никой не може да предскаже събитията на бойното поле”, обобщи Столтенберг.
„Продължаваме да чуваме безотговорни изявления от Русия, свързани с ядрените оръжия. В последните месеци Москва прекрати участието си в договора „Нов СТАРТ” и реши да изпрати такова оръжие в Беларус. Не сме видели досега промени в руската готовност, които да изискват НАТО да предприеме действия”, добави той.
Столтенберг заяви, че продължава да работи по въпроса, но все още не е сигурно, че до срещата в Литва ще отпаднат пречките пред приемането на Швеция в Алианса.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Георги Генов