Има повишение на социалните плащания с оглед на инфлацията, каза финансовият министър Асен Василев
Бюджет 2023 влиза в Министерския съвет и след това - в парламента, със замразена минимална работна заплата от 780 лева. Това стана ясно при представянето на финансовата рамка за годината от финансовия министър Асен Василев. Проектобюджетът ще е с 3% дефицит, какъвто ангажимент беше поет от правителството още при формирането му.
В проекта е заложено икономиката ни да произведе почти 2% повече, отколкото през миналата година. Така се очаква и данъчните приходи да нараснат. Заложената средногодишна инфлация е от почти 9%.
Бюджет 2023: Ще може ли да откажем да платим сметката си в магазина, ако не получим касова бележка?
Планираните приходи са малко над 69 млрд. лв., а разходите - с над 4,5 млрд. лв. повече.
Приходите и разходите, веднъж разчетени и внесени в парламента, не може да търпят промяна, но с вътрешни размествания може да се увеличат парите за една или друга сфера, или пък за минималната заплата. Тя трябва да стане 50% от средната, но от началото на следващата година. Сегашните 780 лв. може да се увеличат от депутатите, но те ще трябва да кажат от кое перо да се вземат парите.
Министър Василев увери, че е осигурено увеличението на пенсиите по Швейцарското правило – 12% от 1 юли. А парите за втората година от майчиството се вдигат от 710 на 780 лв. със задна дата от 1 януари.
„Запазва се политиката за учителските заплати - те ще са в размер от 125% от средната работна. Тази политика се прилага от 1 януари”, каза Василев и допълни, че са запазени средствата по всички социални програми.
Има увеличение на социалните плащания с оглед на инфлацията. Осигурени са 111 млн. лв. повече заради новата линия за бедност от 504 лв. Повече са и средствата по програмите за лична помощ, по Закона за социалното подпомагане и по Закона за семейните помощи за деца, както и парите за първокласниците, увери финансовият министър.
Министерството на финансите публикува проектобюджета за годината (ВИДЕО)
По думите му в бюджета има достатъчно пари за здравна профилактика. „Разчетени са средства и за болнична помощ, за да може всички лечебни заведения да осигурят на служителите си минималните работни заплати, които бяха договорени миналата година - 1500 лв. за медицинска сестра и 2000 лв. за лекар”, каза финансовият министър.
Увеличение има и на парите за отбраната – „малко повече от изискуемия от Стратегията за отбрана процент – 1,88% и 2% за следващите две години”, поясни Василев.
През 2021 г. дългът към БВП е бил 22,5%, в края на миналата година е 21,8%, а в края на 2023 г. е предвидено да бъде 22%. Тоест там няма съществени изменения, коментира още финансовият министър.
Той призна, че не е нормално държавата да приема бюджет в средата на годината, защото това означава непредвидимост за фирмите и гражданите. По думите му и след прецизиране на капиталовите разходи те са на рекордни нива – има над 8 млрд. лева капиталови инвестиции, заложени в бюджета. „В България капиталовата програма не се изпълнява, което в дългосрочен план е пагубно за държавата”, обясни Василев.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.