На първо четене в частта по приходите депутатите приеха минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица

Бюджетна комисия прие на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) по вносител.

На първо четене в частта по приходите депутатите приеха минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители да се запази на 710 лв. от 1 януари 2023 г. и да се увеличи на 780 лв. от 1 август 2023 г., както и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица да се запази в размер на 3 400 лв. Народните представители приеха общата сума на приходите и трансферите за 2023 г. от консолидирания бюджет за държавното обществено осигуряване да е в размер на 21 801,4 млн. лв. или с 3 553,7 млн. лв. повече в сравнение с 2022 г.

Бюджетът влезе в ресорната комисия в НС

В частта по разходите депутатите приеха да се повишат изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за работещите при условията на трета категория труд, да се увеличи с 12% и минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по Кодекса за социално осигуряване от 467,0 лв. на 523,04 лв. месечно, както и да се увеличи размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари 2023 г.

Народните представители приеха да се увеличи максималният месечен размер на гарантираните вземания, изплащани от фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ от 1775 лв. на 1950 лв., да се запази максималният размер на получаваните една или повече пенсии на нивото от 2022 г. - 3400лв.; да се запази минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18,00 лв. и максималният дневен размер – 85,71 лв.; да се запази размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице – 540 лв., както и да се запази периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане – 410 дни. 

Депутатите отхвърлиха предложение на БСП разходите да се увеличат с над 1 милиард, за да не се стига до по-голяма дупка в бюджета. Обратно на очакванията предложението за увеличение на заплатите на служителите в НОИ с 15 процента, което беше внесено от ГЕРБ-СДС беше оттеглено, като то ще бъде вписано в държавния бюджет.

Депутатите отхвърлиха и предложението на ДПС да не се вдига минималният осигурителен праг за земеделските производители. Така те ще плащат както и всички останали.

От ГЕРБ-СДС и от ПП-ДБ обясниха, че в държавния бюджет ще бъдат направени предложения за допълнителни 300 милиона лева - за вдигане на за плати в държавния сектор.

„НОИ ще получат това възнаграждение, което сме им обещали. 150 милиона за увеличението на възнагражденията в МВР, 36 милиона за заплатите в Спешната помощ. Основната част са за сметка на капиталови разходи. Няма да се отвори допълнителна дупка в бюджета”, увери Теменужка Петкова.

„Предложенията са много. Не са само за заплатите, но горе-долу за около 300 милиона лева. Парламент плюс МС работят заедно. Ние, като парламентарни групи, направихме среща със синдикатите, чухме техните искания и след което направихме среща с Министерството на финансите, така че да не оставим дупка в бюджета”, обясни Венко Сабрутев, депутат от ПП-ДБ. 

Новините на NOVA - в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Източник: БГНЕС