Извозването на боклука, местата в детските градини и ремонтите са основните проблеми на хората в морския град
„Доходите на хората във Варна са по-ниски в сравнение с тези в другите градове. В същото време цените са високи. Туризмът е едно от движещите пера, но той е само през лятото, а Варна се стреми да бъде туристическа дестинация за четири сезона. На този фон на хората в града им липсва самочувствие – Варна влезе в класацията на „Форбс” за топ 5 на най-подценявани туристически градове на Балканите". Това каза кореспонденът на NOVA във Варна Емил Дамянов.
Студентът Светлин Димитров признава, че времето ще покаже дали ще остане във Варна, или не. „Парите не са толкова важни, колкото опитът, защото където и да работиш, важно е дали това ще ти помогне в бъдеще”, смята той.
Според Ева Григорян, също студентка, туризмът в България е добре развит. „Има много потенциал за развитие. Не мисля, че е толкова западнало и в сравнение със САЩ, където бях. Тук също е добре. Но хората в туризма имат работа 3-4 месеца и това не достатъчно да се издържа семейство”, допълни тя.
Преди вота на 29 октомври: Кои са основните проблеми на хората в Кърджали
Проф. Стоян Маринов от Икономическия университет в морската ни столица очаква поне половината от студентите му да останат да работят у нас, но им препоръчва да опитат и зад граница. „Да отиде в чужбина, да види, за да може да сравнява. Правилните решения се взимат на сравнителна основа”, каза допълни Маринов.
Основните проблеми на варненци са местата в детските градини, извозването на боклука и ремонтите по улиците, обобщи репортерът на NOVA Нели Тодорова.
А самите варненци - националният футболен съдия Димо Моминов и Николай Тодоров, организатор на най-големите летни музикални фестивали по българското Черноморие, припомниха, че преди години всяка вечер центърът на града е бил измиван.
„Варна е изпълнен с огромен потенциал град, но сякаш липсва цялостна визия за културния му облик. Град на какъв тип култура искаме да бъде Варна – туризъм, археология, балнео-, спа, концертен фестивален туризъм? Този въпрос стои отворен. Той са свързан и с инфраструктурата. Сега във Варна липсват точните зали, подходящите места, където да се случва културата на града”, каза Николай Тодоров.
Димо Момиров даде пример с Дома на транспортните работници – „голяма сцена с близо 300 седящи места. В момента се ползват само офисите от „Морска администрация”, всичко друго е погребано. Бих препоръчал парите в бюджета да се ползват по предназначение, а не да изчезват. Къде са компетентните органи, които трябва да търсят сметка”.
„Нека парите за култура във Варна бъдат определен процент от бюджета на общината. Това е чудесен модел за развитие на града, потърсете експертите” , препоръча Николай Тодоров.
В Община Варна жителите са почти 320 хиляди. За 10 години броят им намалява с 24 хиляди, а средната заплата е над 1770 лева.
Редактор: Весела Веселинова