Снимка: БГНЕС
Бъдещето на предприятията ще мине през преструктуриране, посочи той
Министърът на икономиката Богдан Богданов не изключи възможността ДКК да бъде закрита.
"Приоритет за тази година е да мислим за бъдещето на държавните предприятия и на над 5500 души, които работят в тях. Това ще мине през преструктуриране, а може би и закриване на ДКК", каза министърът на пресконференция в понеделник.
Милиони в аванс: ДКК си върна наполовина плащане за неизпълнена сделка
Той напомни, че целта, с която е създадена ДКК, е била държавата да обедини дружества с миноритарен дял, които да могат да бъдат продадени. Богданов посочи, че структурата не е работила по този начин. Напротив - открила се е възможност за възлагане, превъзлагане между държавни предприятия, коментира министърът.
Богданов: Рекорден е ръстът на преките чуждестранни инвестиции
Богданов посочи, че сега се прави задълбочен анализ на възможностите с оглед на това да не се рискува хората да загубят работните си места. „Целта ни е да фокусираме държавните предприятия към ДКК в четири основни ключови индустрии - чисти технологии и кръгова икономика, отбранителна и аерокосмическа индустрия, хранителни и биотехнологии, критични минерали, метали и суровини”, каза Богданов. Той допълни, че това според ведомството са основните направления, които ще гарантират, че държавните предприятия ще продължат да функционират ефективно, на пазарен принцип и няма да разчитат на държавни поръчки и възлагания, няма да има и повече превъзлагания, основно заради които са генерирани щети за над 700 млн. лева. По думите на министъра се отваря възможността за публично-частни партньорства на тези дружества с индустриални лидери в конкретната индустрията от съответните ключови области, а не става дума за приватизацията им.
Друг ефект от преструктурирането е свързан с редуциране на броя на членовете на бордовете в държавните дружества. Към момента те са около 70 души, а с промените те ще станат между 20 и 30.
Богданов каза още, че предложенията ще бъдат обсъдени с правителството, партийните лидери и с членовете на икономическата комисия в парламента.
По темата за язовирите министърът съобщи, че съвместно с МРРБ, се подготвят законодателни промени, с които да се даде възможност за узаконяване на обектите, ремонтирани по надлежен ред и качествено.
Икономическият министър очерта приоритетите на ведомството за тази година. Една от основните задачи е членството на България в Шенген и еврозоната и присъединяването на страната ни към ОИСР. Ще се работи и за отварянето на нови пазари за българския бизнес и за привличането на инвеститори.
Продължават усилията за възстановяване на държавната собственост в Пловдивския панаир, каза още министърът.
В подкрепа на потребителите платформата по кампанията "Достъпно за вас" се очаква да прерасне в основен инструмент, с който да се повиши информираността на хората при прехода от лева към еврото.
Богданов: Дори магазини, които не са част от „Достъпно за вас”, предлагат продукти на по-добри цени
В отговор на въпрос за предстоящата ротация на премиерите, министърът каза, че това са политически решения, в които екипът на министерството не участва.
Редактор: Валя Марева