По темата заседава междуведомствена група, създадена от служебния премиер

В Министерството на иновациите и растежа се проведе първото официално заседание на междуведомствена работна група. Тя е създадена със заповед на министър-председателя Димитър Главчев и има за цел да очертае приоритетните за икономиката на страната сектори и икономически дейности, в които може да се включи Българската банка за развитие (ББР), както и да приеме политики за намаляване на регионалните дисбаланси.

Снимка: БГНЕС

Групата се ръководи от министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов и в нея участват заместник-министърът на финансите Стефан Белчев, на икономиката и индустрията – Николай Павлов, на иновациите и растежа – Веселина Минчева и Красимир Якимов, на регионалното развитие и благоустройството – Веселина Терзийска, на отбраната – Аделина Николова, на енергетиката – Ива Петрова, на транспорта и съобщенията – Борис Герасимов, на здравеопазването – Бойко Пенков, и на туризма – Ирена Георгиева. Представители в нея са още националните работодателски организации, синдикатите и Националното сдружение на общините в Република България, които са и членове на Консултативния съвет към Българската банка за развитие.

Основните приоритети, около които се обединиха членовете на работната група, са програми, осигуряващи подкрепа и контрол на ползване на средствата в стратегически сектори като здравеопазване, сигурност, отбрана и военно-промишлен комплекс, ВиК сектор и енергетика.

Конституционният съд придоби сградата на ББР

Обсъжда се ролята на ББР в реализацията на публични инвестиции и проекти, приоритетни за икономиката, вкл. Националната капиталова инвестиционна програма, с подкрепа при анализ, оценка, целево ползване на средства и финансиране.

Сред предложенията е подкрепата на държавната политика за ефективно разходване на публични средства при планирането и изпълнението на концесиите. Още финансирането на инфраструктурни проекти, осигуряващи транспортна и комуникационна свързаност, насърчаване на регионалното развитие чрез подкрепа на индустриални зони, общински проекти, проекти за ВЕИ за собствено ползване и др.

Участниците в работната група се обединиха около необходимостта от адаптация на бизнес и институционалния модел на банката и запазване на настоящите приоритети на държавата за финансиране на малкия и средния бизнес, иновации, дигитализация и устойчивост.

След изготвянето на стратегическата концептуална рамка за дейността на ББР тя трябва да бъде одобрена от Министерския съвет и промените да бъдат отразени в нормативната уредба на банката. Целта е да стартира трансформацията ѝ в пълноправна банка за развитие.

„Днес започва постепенната трансформация на ББР в превръщането ѝ в класическа насърчителна банка. Аз се надявам, че веднъж приета тази стратегия, тя ще бъде необратима, този път ще се следва. Той е дълъг път, той няма да се реализира веднага и днес, но в личен план и това е част от мотивацията, с която поех министерството, е действително да превърнем този инструмент в подходящ партньор на държавата в ключови сектори на икономиката и на социалната сфера”, заяви Росен Карадимов, служебен министър на иновациите и растежа.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Георги Генов