Снимка: БТА
Вероятно пръстенът е принадлежал на аристократ, живял през втората половина на XIV век
Рядък и ценен пръстен е открит при редовните разкопки на Национален исторически музей в цитаделата на средновековната крепост Кокалянски Урвич. Археолозите са водени от д-р Филип Петрунов (НАИМ-БАН) и Виолина Кирякова (НИМ), съобщават от Националния археологически институт с музей - БАН.
Проф. Вагалински: Медии от цял свят питат за откритата статуя на Хермес
„Контекстът на находката е гроб № 9, вкопан на дълбочина 1,10 м под пода на средновековна гробнищна църква, в материковата скала. Предварителните наблюдения на екипа допускат хипотезата, че пръстенът е принадлежал на аристократ, живял през втората половина на XIV век“, отбелязват от екипа.
Откриха древен манастир в Созопол при разкопки за нова автогара
По думите им изобразеният орел е символ на царската власт във Велико Търново и указва принадлежност на погребания към семейството на цар Иван Александър. „При погребението тялото на покойника е било положено в дървен ковчег, измазан с хоросан. В църквата до този момент са разкрити общо дванайсет гроба, от които четири добре означени. Два гроба са ограбени още през ΧVI век, за което свидетелстват частиците от сребърен накит в насипа над тях. Изследователите предполагат, че пръстенът е стоял на ръката на покойника и че изобразената на него розета символизира приемственост и родова памет“, разказват още от НАИМ - БАН.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase
Редактор: Весела Веселинова