Спелеолозите използват пещерите за лаборатории под земята
"Нищо лично" тази събота предлага вълнуваща подземна разходка под земята, из дълбините на пещерите и тайните им. Край Чепеларе се намира "Заешката дупка", която екип от спелеолози са превърнали в своеобразна подземна лаборатория.
Най-древната скална рисунка е открита в Индонезия (СНИМКА)
Марин Господинов е "откривател на пещери" - работи като директор на тематичния музей в Чепеларе. "Основна част от работата ми е да проучвам пещерите. Някои са известни и непроучени, други пък са съвсем нови обекти. Аз се занимавам и с изследване на животни. Търсейки техни останки видях, че в пещерата "Заешката дупка" има и следи от човешко присъствие. Така се роди идеята да бъде проучена", разказа той.
Според него най-ранното заселване на хора в нея е преди около 7 хил. години. "Намерили сме останките на една жена, най-вероятно не е живяла сама. Била е убита в пещерата. Има деформация на черепа, което значи, че е имала превръзка в ранна детска възраст. Открихме и рядка бронзова брадвичка, само 7-8 са намерени в Родопите, също и бронзови гривни и керамични съдове. Имаме още доста пластове за проучване. Около 500 кубика пръст сме изхвърлили трима души, за да изкопаем всичко това", разкри Господинов.
Откриха най-древната позната руническа азбука върху острие на 2000 г. (ВИДЕО)
Откриването на пещери понякога става случайно - докато някой берач на чай, билки, гъби или горски плодове е тръгнал из гората. Марин споделя, че любовта му към пещерите се заражда в детството му, когато обичал да играе в гората и за пръв път открил пещера със свой приятел.
Повече гледайте във видеото.
Новините от друг ъгъл - последвай ни в TikTok и открий лицата зад събитията, които формират света ни!