Към този момент от бранша все още се ползва от 9% ДДС ставка
Хотелиери и ресторантьори са готови да започнат протести заради ръста на цените на тока за бизнеса. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация изпратиха писмо до министъра на туризма и до работодателите за опасността от фалити заради високи моментни стойности на тока. Те настояват и за компенсации.
С приходите от семейния си хотел в „Слънчев бряг” Янчо Парушев не можел да отговори на десетократното по думите му увеличение на сметките за ток. Защото нямало как да вдигне цените в хотела десет пъти.
„За предния месец платихме 200 лева с ДДС на мегаватчас. Сега се говори за минимум двойно… но се чува за пикови стойности от рода на 2000 лева за мегаватчас. Ние как да си вдигнем цените 10 пъти?, пита Янчо Парушев, собственик на хотел.
Данните на независимата енергийна борса за последните 2 месеца показват, че най-високата достигана стойност за този период е на 21 юли - тогава цената стига до 922 лева на мегаватчас, а след два дни пада на 250 лв.
Туристическият бранш иска компенсации за скъпия ток (ВИДЕО)
„Какво означава дни с ниски и дни с високи цени? Нали час по час се гледа пазарната цена и така се образува цената за месеца. Това не може да се смята, че накрая изравнява цената”, категоричен е Станислав Стоянов, зам.-председател на Съюза на хотелиерите в "Златни пясъци"
Към този момент хотелиерите все още се ползват от 9% ДДС ставка. Но и това не стигало да покрие сметките, казват от бранша и искат компенсации. Настоящата картина с пикови стойности е временна, казват експертите. И се дължи на затруднени доставки на ток, ремонти на електропроводи наведнъж и много високо потребление заради жегите.
КЕВР: Цената на тока за домакинствата ще се увеличи средно с 2%
„Температурата в един момент скача на 42 градуса, търговците са очаквали 32 и потреблението да е с 1 гигават по-малко. Обаче изведнъж потреблението скача с 1 гигават, защото всички са си надули климатика. И в този момент ЕСО не може да осигури капацитет, защото се водят планирани от 6 месеца ремонти”, обясни Мартин Владимиров, енергиен експерт, Център за изследване на демокрацията.
Освен това повечето бизнеси сключвали дългосрочни договори за доставка на ток с фиксирани цени. „Цената е пак до степен обвързана с дневната такава. Но разликата в средната цена между юни и юли няма да се запази за другите месеци. Рискът за бизнеса ще продължи не повече от месец”, посочи Владимиров.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase