Снимка: БГНЕС
Кой ще управлява държавата през следващите два месеца?
Кой ще управлява държавата през следващите два месеца? Отговорът на този въпрос все още остава без отговор. Президентът Румен Радев задвижи конституционната процедура и свика парламентарно представените партии на "Дондуков" 2.
Търси се нов служебен премиер: Реакциите в парламента (ОБЗОР)
Държавният глава не пропусна да спомене, че в момента всички изживяваме вторичните трусове, от "злополучните промени в Конституцията", които ограничават възможността му да избира кой да е премиер на страната.
По думите му от вчера, "след случилото се през последните няколко дни, трябва да е ясно, че професионализмът не може повече да бъде водещ критерий при назначаването на ръководството на тези важни институции". "Всяка партия вече ще търси удобен и лоялен към нея човек, в когото ще вижда бъдещия евентуален служебен премиер", подчерта той.
Росен Желязков, Деница Сачева и Теменужка Петкова ще представляват ГЕРБ при Радев
„Ще изпратя Росен Желязков, Теменужка Петкова и Деница Сачева на консултациите при президента”, съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Поредна атака към президента пък дойде от Делян Пеевски: „изключително съм притеснен за него, дали той знае кой е. Досега си мислех, че е Мистър Кеш, който живее в трезора, но вече, при тази констатация, че ще назначава или няма да назначава Господ, съм много притеснен от въздуха, който дишат със селския кръчмар Копринков".
След като и трите проучвателни мандата бяха върнати неизпълнени, държавният глава започна разговори за това кой от възможните кандидати ще стане новият служебен министър. Настоящият премиер Димитър Главчев заяви, че, ако постът му бъде предложен отново, ще приеме.
При предишните консултации, преди назначаването на Димитър Главчев, който всъщност е първият премиер избран според новите правила в конституцията, самият Главчев участваше в разговорите. Според президента присъствието на кандидат за служебен премиер не е задължително.
Старт на консултациите за служебен кабинет: Има ли изход от политическата криза
Рая Назарян, председателят на 50-ото Народно събрание, разговаря с Радев в качеството си на един от политиците, които по Конституция може да бъдат назначени за служебен министър-председател. Тя отказа поста с мотива, че не трябва премиер да бъде ярка политическа фигура.
Появиха се информации че подуправителят на БНБ Петър Чобанов също би обмислил предложението, ако бъде заплашена финансовата стабилност на държавата. Неофициално се появиха коментари, че и Горица Грънчарова била склонна да поеме поста. Потвърждение за това обаче така и не дойде.
Наред със срещата при президента в кулоарите се отвори и втора тема, след като от ПП-ДБ поислаха оставката на председателя на антокорупционния фонд. С пост в социалните юрежи Божан Божанов обясни, че Антон Славчев не си върши задълженията и е бухалка на Делян Пеевски.
„ПП-ДБ иска оставката на Антон Славчев, защото е спечелил конкурс за прокурор в градска прокуратура и се нуждае от това освобождаване от длъжността председател на Антикорупционната комисия, за да стане прокурор при другия удобен главен прокурор - Сарафов, който отново работи за този кръг”. Това заяви председателят на ДПС Делян Пеевски.
Пеевски: Шефът на Антикорупционната комисия е човек на Мистър Кеш
Лаконичен коментар дойде и от лидера на ГЕРБ: „Не коментирам нещо, което не се е случило. Всеки ден с нещо ни изненадват. Те събират подписи от един месец и първия сняг кога ще падне”.
От БСП обясниха, че са получили покана за събиране на подписи, но останаха песимисти.
„Дано да се направи опция служебният премиер да е наравно отдалечен от всички партии”, каза Борислав Гуцанов.
Останалите партии не коментираха темата.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase