Главчев остава на поста служебен премиер, докато не бъде избрано правителство, каза още преподавателят

"Президентът каза да бъде попълнен списъкът, от който може да бъде назначаван служебен премиер. Имаме вакантно място за омбудсман, зам.-омбудсман и непопълнени места за членове на Сметната палата. На второ място може да се промени конституционният текст, но това изисква много повече време. Другото е, че Кожарева можеше да използва времето до 15 ч. и да смени министъра на вътрешните работи". Това каза преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова в „Твоят ден“ по NOVA NEWS.

Кожарева представи кабинет, президентът отказа да подпише указ с предложения състав

„Трябва да си дадем сметка, че по този начин не бива, но отлагането на изборите е факт – това е последицата“, каза още тя.

"Топката се е върнала в полето на Народното събрание. Каквито и действия оттук нататък да бъдат предприети, те са само и единствено в компетентността на Народното събрание", каза още Киселова, цитирана от БТА. "Президентът няма как да назначи служебно правителство без министър на вътрешните работи", посочи още тя.

Киселова коментира, че не става въпрос за конституционна, а за политическа криза, заради неспособността на Народното събрание да попълни списъка, който беше предвиден в конституционния текст, от който президентът да избира за служебен министър-председател.

На въпрос какво следва оттук нататък Наталия Киселова каза, че президентът дава възможност на Народното събрание да избере омбудсман и негов заместник, тъй като първата стъпка е да бъде назначено служебно правителство, а втората е да бъдат насрочени избори. "Дали искат парламентарните групи да отидат на избори, ще разберем от това дали те ще свикат заседание на парламента, на което да насрочат процедура за избор на нов омбудсман", заяви Киселова.

Попитана дали Главчев може да откаже поста служебен министър-председател, доцентът по конституционно право отговори, че не може, защото той няма да организира изборите и знае, че е на поста до момента, в който не бъде избрано правителство. Дали това ще стане бързо зависи от парламентарните групи, подчерта Киселова.

За изхода от тази ситуация тя каза, че президентът не иска да провежда разговори с тези, които са потенциални кандидати, а попълване на списъчния състав. Съгласно правилата, предвидени в правилника за организация и дейност на Народното събрание, омбудсманът се избира, след като бъде открита процедура и има минимум 14-дневен срок, който може да тече и по време на парламентарната ваканция, обясни Киселова. Според нея е реалистично да се говори за избор на омбудсман към края на септември, началото на октомври и два месеца след това да има избори. Процедурата се удължава, но Конституцията не е предвидила срок, в който трябва да бъде задължително проведен изборът, първо трябва да бъде назначено служебно правителство, обясни експертът.

Наталия Киселова напомни, че трябва да се попълни състава на Сметната палата, да бъдат избрани двамата заместници, защото те са с изтекли мандати. "Това трябваше да бъде задължение на Димитър Главчев още през миналата година по това време като в двуседмичен срок, той трябваше да предложи кандидати, които да бъдат избрани от Народното събрание", каза Киселова. Според нея, след като Главчев е прекъснал изпълнението на задълженията си, докато е служебен министър-председател, той не може да предложи свои заместници в Сметната палата. Експертът по конституционно право посочи, че е възможна и промяна в Закона за сметната палата за нов регламент за избор на председател на Сметната палата.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петрова
Източник: София Господинова, БТА