„Съединението е изключително положителен акт, но той има и много тежки последици за българската политика", каза той
„Целият акт на Съединението на Княжество България и Източна Румелия е бил авантюристичен”. Това заяви проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ „Климент Охридски”, член на смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
Църквата „Св. Атанасий” в Съединение отвори след мащабен ремонт
„Съединението е изключително положителен акт, но той има и много тежки последици за българската политика", каза проф. Илчев.
По думите на проф. Илчев не всички приемат Съединението. Някои министри се оказват съвсем обикновени хора, припомни той. „Пловдив през 1885 г. е по-културен град от София, с много по-разнообразен живот. В началото на ХХ-ти век е вече два по-малък от София", каза бившият ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
За положителните резултати от Съединението той даде пример, че през 1885 г. България с един удар увеличава територията си с близо 50%. "На Сърбия, за да си увеличи територията, ѝ трябват близо 40 години, Румъния чака 20 г. за присъединяване на Северна Добруджа. България 6 г. след създаване на Княжеството увеличава територията си”, обясни историкът.
Целия разговор вижте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase