По данни на МВР от началото на годината до 9 септември малко над 40 000 души са се опитали да влязат нелегално у нас от Турция

„Компрометирани участъци по оградата не се допускат. Ремонтни екипи ежедневно обхождат преградното съоръжение и където е необходимо, реагират незабавно, като включително подсилват конкретните участъци”. Това е установено по време на обхода на преградното съоръжение по българо-турската граница, който направи днес премиерът Димитър Главчев заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов, министъра на вътрешните работи Атанас Илков, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и директора на „Гранична полиция” главен комисар Антон Златанов, съобщават от правителствения пресцентър.

С хеликоптер те направиха оглед по въздух на оградата, след което обходиха границата край Лесово, където се увериха в предимствата на работещата интегрирана система за видеонаблюдение. За частта от границата, където все още няма такава система, се очаква до 10 дни да бъде сключен договор с изпълнител за нейното изграждане, съобщи главен комисар Антон Златанов.

От началото на годината досега граничните полицаи са предотвратили над 44 000 опита на мигранти да влязат незаконно в страната. Най-натоварена в миграционно отношение остава българо-турската граница, където е над 99% от общия миграционен натиск.

Същевременно, благодарение на предприетите от  „Гранична полиция” мерки, миграционният натиск е намалял 71 % в сравнение със същия период на 2023 г., предават от правителствения пресцентър.  Общо  2062 лица са задържани от българските гранични власти при нелегално влизане в България. От тях най-много са гражданите на Сирия, Афганистан и Ирак. При опит за незаконно преминаване на изход от страната са задържани 2723 граждани на трети страни, което е увеличение на задържаните с 35% спрямо същия период на 2023 г. Във вътрешността са задържани с 67% по-малко мигранти в резултат на предприетите мерки.

Всички интегрирани системи за наблюдение в ГДГП към момента се поддържат с европейски средства, от които са усвоени повече от 11 000 000 лева, пишат още от пресслужбата на МС. Предстои изграждане на 2 нови системи в началото на 2025 г. - едната с вече осигурено европейско финансиране, втората система за наблюдение е с осигурени бюджетни средства. И двете нови системи ще покрият необорудваните участъци по българо-турската граница. Осигурени са необходимите технически  и мобилни системи за наблюдение. Закупени са автомобили за извършване на граничен контрол, за които са усвоени 27 000 000 лева.

Недокомплект в „Гранична полиция” няма, категоричен беше още главен комисар Антон Златанов, опровергавайки появилите се в публичното пространство твърдения, че няма желаещи да работят в системата. За допълнително отпуснатите 1264 щатни бройки в момента са обявени 8 конкурса за назначаване на държавна служба в МВР за 400 вакантни длъжности. За конкурсите са подадени общо 2477 комплекта документи. С това до голяма степен ще бъде подсигурен необходимият личен състав в ГДГП.

За обезпечаване поддръжката на Инженерното възпрепятстващо съоръжение, прилежащия път, интегрираните системи за наблюдение е заявено необходимо финансиране в размер на 47 705 000 лева. Необходимо е допълнително финансиране в размер на най-малко 60 000 000 за поддръжка на интегрираните системи, нови ръчни и мобилни  термовизионни уреди за наблюдение, 15 нови мобилни системи за наблюдение, оборудвани с технически средства от ново поколение, както и за безпилотни летателни апарати, съобщават от правителствения пресцентър.

„Няма как да се гарантира в момента, че някъде няма компрометиран участък, но той е в рамките на 1 кв./м. Компрометиран, за да могат да минат нелегалните мигранти. Основното, в което ни увери главен комисар Златанов, е, че като се установи, а то се установява в рамките на деня, веднага започват действия по възстановяване на този участък”, заяви Димитър Главчев пред журналисти. 

Редактор: Ина Григорова