Твърде разпръснати сме, но общото между всички нас е жаждата за култура

Много българи ще посрещнат днешния празник разпръснати някъде далеч от пределите на родината. Една голяма част от тях е в Германия. Въпреки живота десетилетия наред в чужбина, има българи, за които страната ни остава кауза. „Арт театър“ вече осем години събира българите заедно, за да бъдат будни и жадни за българското изкуство.

Колко точно са българите в Германия никой не може да каже. Има обаче един отговор, който е съвсем верен: „Много са“. Някои са тук за малко, но пък често, за да работят. Други наричат Германия: „Свой дом“. Българите сме твърде много и твърде разпръснати, но общото между всички нас е жаждата за култура.

„Българската общност в Германия е една от най-многобройните в Западна Европа. Вече осем години аз и екипът на „Арт театър“ разработваме и организираме български културни събития в различни по големина населени места. От опит мога да кажа, че българите извън пределите на страната са една изключително будна общност. Посрещат ни с цялата си любов, която е предизвикана според мен, първо от интерес към събитията, които представяме и после от носталгията по България, която колкото и да се опитваме да скрием си стои заключена в сърцата ни“, заяви директорът на „Арт театър“  Катя Костова.

Отбелязваме Деня на народните будители

Преди осем години Катя Костова основава „Арт театър“ с мисия не просто да събуди българите от ежедневието в Германия, но и да обърне погледа им към България, като ги среща с най-обичаните посланиците на страната ни - хората на изкуството, които след всяка постановка или друго събитие слизат от сцената, за да срещнат публиката си. А началото на много пропътувани километри, пълни салони и аплодисменти, поставя Татяна Лолова.

„За Татяна Лолова мога да говоря много. Но най-важното, което искам да споделя е, че с нея започнахме да пишем историята на „Арт театър“. С нея представихме един спектакъл на Театър „199“ - „Дуенде“ в градове, в които не беше стъпвала българска театрална постановка. И благодарение на нея, публиката разбра, че ние сме си поставили една цел и нашата мисия е да представим най-качествените културни продукти в Германия. Иначе за Татяна Лолова мога да кажа, че всички я обожават и нарочно не използвам минало време, защото тя ще бъде завинаги обожавана от нас“, каза Костова.

Да играеш в чужбина не е като да играеш в България и актьорите го знаят, защото турнетата на „Арт театър“ в Германия са пълни с незабравими истории. „Бяхме наели зала в един прекрасен театър в Хамбург, в които пристигнахме няколко часа преди постановката да се играе. И сега си представете, влизаме в една уникална зала, страхотна. И виждам с огромно безпокойство, че на сцената е построен декор за друга постановка. Отидохме до самата сцена, оказва се, че този декор няма как да се размести или да се промени. И тогава опознах силата на характера на Цветана Манева, която взе всичко в свои ръце и с екипа ни успя по такъв начин да преобрази сцената, че хем да се играе нашата постановка без никой да разбере. Хем, по някакъв начин да запазим и декора на колегите, които щяха да играят след нас“, споделя директорът.

Кампанията за президент на САЩ влезе в заключителна фаза

Пътят не е лесен, но Катя ни разказва, че всички усилия добиват смисъл в края на всяка постановка. „За съжаление, само с нашите усилия това не може да се случи. Според мен държавата трябва да има една културна стратегия за следващите 20 години. И ние организаторите, хората, които правим това наистина на мускули, просто да подпомагаме тази стратегия, защото в момента не е така“

Ако има невидим будител в чужбина, то той е българското изкуство и всеки готов да се бори за него, дори и далеч от родните театри и сцени. „Културата събира българите. Културата е това, което дори дипломатите в нашите посолства не могат да направят. Тя е онази тихата дипломация. Понякога ни се случва в публиката да има българи, които са пропътували стотици километри, за да присъстват на наше културно събитие. Вече много често наблюдаваме заедно с българската публика и смесена публика, която е чуждоезична. И това доказва, че моята кауза има смисъл“, твърди Костова.