Никой от кандидатите не събра необходимия брой гласове

Петият опит на депутатите да излъчат председател на Народното събрание се оказа неуспешен. Никой от кандидатите не събра необходимия брой гласове. Отново бяха издигнати кандидатурите на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от „БСП-Обединена левица“, Петър Петров от „Възраждане” и Силви Кирилов от „Има такъв народ“.

След първото гласуване номинацията на Наталия Киселова беше отхвърлена. 39 народни представители бяха „за”, 117 – против, а 82 се въздържаха. Предложението на „Възраждане“ - Петър Петров, беше отхвърлено. 47 депутати бяха „за“, 133 – против, а 58 се въздържаха. Кандидатурата на Рая Назарян също беше отхвърлена. 68 народни представители бяха „за“, 148 – против, а 22 се въздържаха. И номинацията на Силви Кирилов не беше одобрена. 66 депутати бяха „за“, 98 – против, а 74 се въздържаха.

Стигна се до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов. 68 депутати подкрепиха номинацията на ГЕРБ-СДС, 150 бяха против, а 20 се въздържаха.

Кирилов беше подкрепен от 101 народни представители. Против кандидатурата му гласуваха 99 депутати, а 37 се въздържаха.

​Дебатите преди гласуването

„Някой път и мълчанието е много красноречиво и не виждам защо продължаваме предизборната кампания оттук. Чух няколко тези. Една се набива най-настоятелно - първата политическа партия е длъжна, първата политическа партия носи отговорност, първата политическа партия да каже. И в същото време, когато ние казваме и си предлагаме кандидата, предпоследната, последната, тези в средата излизат и казват: „Това не може да бъде, трябва да е от нас”. Добре, нека е от вас, хубаво. Съберете се. Какви ли компромиси не правихме през тези години”, подчерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Приготвихме писмо до парламентарните групи и се обръщаме към ПП-ДБ, АПС, „Възраждане”, ИТН и МЕЧ. Българският парламентаризъм се намира в изключително сложна ситуация. Резултатът от изборите не доведе до ясно мнозинство в парламента, а пътят към консенсус е миниран от червени линии. Тази ситуация се повтаря не един или два пъти. Време е да спрем антагонизма и противопоставянето. Хората очакват от нас здрав разум и държавническо поведение. В търсене на изход, ние от „БСП - Обединена левица” каним всички парламентарни групи, които искат да сложат край на кризата в държавата и край на статуквото и настоящия модел на управление, на разговори. Целта е да бъде формирано надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко ясни приоритета и да излъчи парламентарен председател”, обясни Борислав Гуцанов от „БСП - Обединена левица”

„Парламентарните групи на „Продължаваме Промяната”, „Възраждане”, АПС и МЕЧ проявяват отговорност и надскачат собствените си партийни цели в тази ситуация. С БСП вчера имахме разговори. Отговорихме на всичките им въпроси. На всичките страхове и въпроси. И в момента получаваме декларация, която всъщност връща процеса от начало, евентуално, лишена от здрав разум, забатачва работата в парламента и казва невярното изречение, че ако се избере Силви Кирилов временно за председател, това означава предсрочни избори. Не, това означава започване на разговори за правителство и там първата политическа сила се носи отговорността по темата дали ще успеем да намерим мнозинство или не. Така че това не е вярно. Това, което правят БСП, е да разводнят, забавят и спрат процеса, което лично на мен ми засилва съмненията, които така или иначе стоят и се препотвърждават постоянно в тази посока”, е мнението на Тошко Йорданов от ИТН.

„Само преди два дни пред вас направих призива всички да оттеглят своите номинации и да постигнем консенсус – да изберем най-възрастния сред нас. Това щеше да отпуши работата на парламента. За съжаление, не се вслушахте в призива на нашата група. Предният път ние водихме дебат за политически мнозинства. Затова трябва да заявя много ясно какво мнозинство ще подкрепим – такова, което ще освободи България от проказата на корупцията. България цикли, защото ние не можем да решим простия проблем – че институциите трябва да работят без корупционен натиск”, посочи Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

„Аз не мога да разбера кой е символът на корупцията за „Демократична България”. Или се молите на ГЕРБ да осигурят някакво мнозинство? Тогава вие имате невероятния исторически шанс да подкрепите Рая Назарян. Не знам какво правите в момента. Подкрепете си Рая Назарян и да приключваме с този цирк. Ако искате да се сформира някаква законодателна инициатива на този парламент, който да не бъде зависим от ГЕРБ и ДПС, подкрепете Силви Кирилов. Какво ни разигравате всички?”, попита Павела Митова от ИТН.

„Може би има нужда да продължите да обяснявате на електората си защо „Демократична България” в момента е в санитарен кордон с ГЕРБ и с ДПС. Какво означава ще борим корупцията с декларация? Как се бори корупция с декларация? В момента вие имате възможността да участвате в едно мнозинство на хора, които на практика са внесли законопроекти. Какво ще стане утре, ако ние 35 човека гласуваме в посока, свързана точно с вашите приоритети в съдебната система, свързани с корупцията. Вие какво ще направите? Ще излезете от зала, ще гласувате „против”, защото ние гласуваме „за”? Какво е това безумие? Намираме се в парламента на Република България. Ние сме политически организации, не сме в детската градина”, обърна се Искра Михайлова от „Възраждане” към ПП-ДБ.

Шестият опит да бъде избран председател на парламента ще бъде направен в сряда в 11 ч.

Редактор: Калина Петкова