Изложба разкрива какво се крие зад модерните мобилни устройства
В Националния музей „Земята и хората" откриха необичайна изложба за мобилни телефони, която разкрива неща, за които рядко се замисляме. Експозицията показва какво се крие зад модерните устройства, които носим в джоба си всеки ден. Изложбата "Умни минерали за умни телефони“ ни разкрива как природните ресурси стоят в основата на модерните технологии, без които не можем да си представим ежедневието си.
„За един телефон трябват между 42 и 50 химични елемента. Тоест цялата индустрия.. всички познания са впрегнати, за да се получи това малко бижу, без което не можем да си представим съвместния съвременния живот”, твърди д-р Петко Петров.
Излагат шедьовър на Караваджо, непоказван публично от над половин век (ВИДЕО)
В експозицията може да се види колко части и какво точно има в един смартфон. Рециклирането остава основна част от решението – да се използват повторно минералите в преносимите устройства. „Използваме всяка година повече устройства. Така че теоретично е невъзможно на 100% да рециклираме. Затова геолозите трябва да се заемат сериозно с работа и да търсят нови находища. Инженерната мисъл трябва да се впрегне, за да се направи възможно рециклирането нателефоните”, подчерта доктор Петров.
Зад смартфоните, които всички използваме, стоят огромни количества ценни ресурси, като злато. „След като направих изчисления се оказа, че за телефоните на софиянци е отишло повече злато, отколкото за позлатяването на „Александър Невски”. И двата пъти. И то разчетът е, ако на 4 години сменяме телефоните, а не през 6 месеца”, посочва доктор Петров.
Продадоха непоказван шедьовър на Моне за 59 млн. долара (ВИДЕО)
А посетителите на изложбата са изправени пред въпроса: Колко често сменяте своя телефон? „Сменям го само, когато се повреди. А това се случва много рядко. Така че бих искал да го използвам поне 10 години”, заяви Трулс, турист от Норвегия.
„Като излезе най - новият модел - ми го подаряват”, споделя Даниела Рупецова.