Той е на мнение, че съвместният контингент на Австрия, Румъния и Унгария, който ще охранява българо-турската границата, е по-скоро символичен

Външната граница на Европейския съюз трябва да се охранява съвместно. В наш интерес е да има повече европейски средства. Затова над десет години има съвместна операция с „Фронтекс” по българо-турската граница. Това каза бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Той е на мнение, че съвместният контингент на Австрия, Румъния и Унгария, който ще охранява българо-турската границата, е по-скоро символичен, тъй като там има повече от 1000 служители на „Гранична полиция”. Има и контингент на „Фронтекс”, който беше увеличен, допълни Гунев. И подчерта, че участието на трите страни в охраната на границата е по-скоро „важен политически акт на съпричастност”.

Какво е Шенген и защо е добре, че България беше приета за член на споразумението

Гунев заяви, че не е вярно, че граничният контрол с Румъния ще се запази още шест месеца. И обясни следното: „Възвръща се една форма на временен частичен контрол, който 10 европейски държави са възстановили на принципа на "анализ на риска". Това е и бъдещият начин, по който ще се охраняват границите, тъй като се видя, че безпрепятственото движение на мигранти в рамките на ЕС прави натиска към външните граници особено силен. Такъв частичен контрол не е лесен. Той е базиран на доста по-сериозни анализи, трябва много по-внимателно да се следи пътникопотокът и да се спират само тези, при които има по-висок риск да преминат мигранти или хора, които застрашават вътрешната сигурност. Тези контроли в част от европейските страни бяха въведени като резултат от терористичната заплаха. Сега обаче е смесица от заплахата от нелегална миграция и тероризъм". 

Официално: България и Румъния влизат в Шенген и по суша

Бившият зам.-министър на вътрешните работи коментира и страховете от нова бежанска вълна, свързана със събитията в Сирия. По негови думи това е малко вероятен сценарий, тъй като никой не може да каже какво ще се случи в страната през следващите месеци. Той допълни, че е важно да се следи как Турция реагира на събитията в Сирия. По негови думи Турция няма да допусне нова сирийска бежанска вълна, а също така е е построила бетонна стена по границата. „Ако има бежански вълни, те няма да са през Турция и съответно няма да са през България. Има много маршрути, най-вече през Средиземно море”, допълни бившият заместник вътрешен министър.

Гунев каза, че ЕК през последните години е създала нов фонд за скенери по външните граници. България е получила няколко нови устройства за пристанищата и ГКПП „Капитан Андреево”. И подчерта, че фондът ще продължи да финансира тази дейност.

По негови думи още „по-интересен е въпросът какви компенсиращи мерки ще се направят от страна на митници и данъчни във вътрешността на България, тъй като те вече няма да имат право да извършват граничен контрол”. И обясни, че европейската практика е компенсаторно да се правят допълнителни контролни плацове, където да се проверяват автомобили на принципа на "анализ на риска".

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова