Момчето е с опасност за живота

12-годишното дете, ударено от волтова дъга на жп гара „Стамболийски“, е с 55% изгаряния и опасност за живота. Това съобщиха за NOVA от УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив. Инцидентът е станал около 16.00 ч. във вторник. Момчето и негов приятел решили да си направят селфи върху влак. Качвайки се върху един от вагоните, детето било поразено от мълния. Другото момче е с леки изгаряния. Очевидци веднага подали сигнал на 112 и на място пристигнал екип на Спешна помощ.

„Служебното лице е било на перона. В този момент дошло дете, което плачейки казало, че нещо гори. Той се затичал и видял другото дете паднало на земята в пламъци”, разказа в ефира на „Здравей, България” Величко Вергов, началник на гарата. И отправи апел към родителите и учителите да обяснят на децата, че това е опасно място.

Дете е с опасност за живота след удар от волтова дъга, друго е с изгаряния

Кметът на Стамболийски Петър Неделев съобщи, че предстои детето да бъде оперирано и към момента е контактно. Относно това как е станал инцидентът, той поясни следното: „Има огради, но от южната страна е отворена една врата за нуждите на работещите. Оттам човек спокойно може да влезе”.

Спешно започна акция по кръводаряване за пострадалото момче. На апела за кръводаряване вече се отзоваха десетки.

„Тепърва започва борбата. Ще му бъдат направени редица операции. Трябва да се молим за него”, сподели Десислава Косова, майка на детето. 

"Децата са в 6 клас, 12-годишни. Повлияни са от TikTok. Там има различни сценки за повдигане на адреналина", заяви Петър Неделев, кмет на град Стамболийски.

В опита си да подражават, момчетата са станали жертва на опасните клипчета, които социалните платформи в момента разпространяват, твърди психологът доктор Веселин Герев. "Като идеята е кой ще направи по-рисково дадено действие или ситуация. В тази платформа могат да се видят както реални, така и много нереални ситуации. Въпросът е да станеш известен. Нищо друго", заяви той. 

И призова родителите и училището. "С тези деца трябва да се водят много образователни мерки. Да им се обяснява, че не всичко това, което те виждат или игрите, които играят във виртуалния свят - на практика могат да бъдат приложени в реалността". 

Повече гледайте във видеата.