„НС и няколко кабинета последователно са вземали решение за оказване на помощ на Украйна и за развитие на сътрудничеството", припомни екс военният министър

Споразумението с Украйна е с чисто политически характер. В него има ангажименти, които вече сме поемали. Такова мнение изрази в „Пресечна точка” бившият министър на отбраната Тодор Тагарев, коментирайки Споразумението за сътрудничество с Украйна в областта на сигурността и отбраната за следващите десет години, което предизвика разнопосочни реакции в Народното събрание.

„Народното събрание и няколко кабинета последователно са вземали решение за оказване на помощ на Украйна и за развитие на сътрудничеството. Като се започне с Декларацията на парламента, когато президентът Володимир Зеленски посети София през миналото лято, минавайки през присъединяването на страната ни към Декларацията на Г7, която беше обявена на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс, и нашият кабинет взе решение впоследствие да я подпише. И сегашното споразумение е много сходно с тази декларация. Имаме и ратификация на Договор за сътрудничество и оказване на военна помощ на Украйна. Имаме вече много взети решения. А преди няколко месеца МС взе решение, с което стартираха преговорите по това споразумение, а преди три седмици кабинетът го одобри", припомни Тагарев. 

Главчев поиска мандат от парламента да подпише 10-годишно споразумение с Украйна

По думите му сега се получава така, че Министерският съвет е одобрил споразумението и е упълномощил Димитър Главчев да го подпише. „А тъй като то е международно, може да има тълкуване, че може да има нужда от последваща ратификация от НС. Но аз не виждам защо да се ратифицира, тъй като то има почти изцяло политически характер. То потвърждава интересите на двете страни от сътрудничеството – ангажименти, които България вече е поемала. В него има много малко неща. Единственото изцяло ново нещо е, че ще подкрепим търсенето на мирни решения на тази война според позицията на Украйна. Тоест няма да се опитваме самостоятелно или с някой друг да наложим на Киев условия да прекрати военните действия. Ние ще я подкрепим за прекратяване на войната по начина, по който тя определи”, обясни екс военният министър.

И допълни: "В документа има може би по-експлицитни неща. Като например, че Русия - като страна агресор и извършила многобройни военни престъпления, трябва да понесе своята отговорност според международното право. Ние подкрепяме създаването на трибунал за военните престъпления, който ще търси отговорност на Москва за тези престъпления. И другото е, че Русия трябва да си плати за щетите, които е нанесла като агресор. Това са новите неща. От военна гледна точка практички няма абсолютно нищо ново". 

Костадинов: Кабинетът буквално подарява български ракети на Украйна, представяйки ги за дефектни

Тагарев уточни, че Украйна поема един ангажимент към нас - да осигури преподаване на български език в програми в държавните си училища. И отново беше категоричен, че поетите ангажименти в споразумението са изцяло с политически характер. "Там няма нищо конкретно. За тези решения за в бъдеще - вече имаме всички други документи и до този момент. Ще дам пример - в него не се посочва, че ние ще обучим 500 украински военнослужещи. Вътре няма такъв ангажимент. Има условието, че ние ще се включим в подготовката на украински военнослужещи. Нещо, което ние така или иначе правим", подчерта той. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова