Снимка: Държавна служба за етнополитика и свобода на съвестта
Обсъдени са били множество въпроси, свързани с правата, интеграцията и сътрудничеството
Президентът на Украйна Володимир Зеленски разговаря с представители на Съвета на националните малцинства към Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта. На срещата, провела се на 27 декември, присъстваха представители на 17 етнически общности, сред които и българската. Това съобщи за БТА Дора Костова, председател на Асамблеята на българите в Украйна и главен редактор на вестник „Роден край”, която е участвала в срещата.
Сред участниците в събитието бяха представители на 17 национални общности: азербайджанска, арабска, беларуска, българска, арменска, гагаузка, гръцка, грузинска, еврейска, немска, полска, ромска, румънска, турско-месхетинска, унгарска, хърватска, чешка – и на трите коренни народа: караимите, кримчаките и кримските татари.
По време на събитието президентът Зеленски поздрави участниците с предстоящите религиозни празници и настъпващата Нова година. Той обяви подписването на указ за установяването на Ден на междунационалното разбирателство и културното многообразие, който ще се отбелязва ежегодно на 21 май.
Министър Стоянова и посланик Илашчук обсъдиха транспортните връзки между България и Украйна
На сайта на Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта споделиха, че президентът също така призовава националните общности да подкрепят европейския и евроатлантическия курс на страната, подчертавайки движението на Украйна към членство в Европейския съюз и НАТО.
На срещата между Зеленски и представителите на националните малцинства бяха обсъдени множество въпроси, свързани с правата, интеграцията и сътрудничеството на националните общности в страната: гарантиране на правата на националните малцинства и коренните народи, развитие на институционалната роля на Съвета на националните малцинства, принос на малцинствата към националната сигурност и други.
Заместник министър-председателят по въпросите на европейската и евроатлантическата интеграция и министър на правосъдието Олга Стефанишина допълни, че през януари ще започнат преговори за присъединяване към ЕС, които ще включват и въпроси, разгледани на тази среща.
Виктор Еленски, председател на Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта, отбеляза, че през тази година Съветът на националните малцинства е разработил предложения за законодателни промени и сътрудничество с министерствата на образованието, науката и културата. В същото време представителят на гръцката общност в Украйна Александър Хара предложи създаването на специални структури в местните администрации за подобряване на взаимодействието с етническите малцинства.
Редактор: Георги Генов