Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria
В новия епизод от рубриката „Непознатите земи“ репортерите Мариана Торманова и Анна Карадакова, заедно с Explorers Club Bulgaria, разкриват на зрителите на NOVA най-съкровените тайни на Шри Ланка.
На пръв поглед на острова цари улична бъркотия. Но в собствения си ред. Последвана от омайващия аромат на подправки, канела и чай. За туристите - удоволствие за сетивата, за местните хора - начин да изхранват семействата си. Около 1 милион от населението на Шри Ланка работи в чаената индустрия. А страната е сред най-големите производители. Но преди екипът ни да изпие топла чаша от цейлонската напитка, заедно с Explorers Club Bulgaria отиваме там, където е горещо дори в дъждовен ден - чаените плантации.
СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК
„Трябва да работим по 8 часа на ден. Първите два дни ставане рано преминават лесно. Но след това независимо дали е горещо или вали дъжд - трябва да продължим работата си. Наистина ни е трудно”, споделя Дана Лакшми, берачка на чай.
До средата на миналия век в Шри Ланка отглеждат едно от най-хубавите кафета. Но след като плантациите са поразени от болест, решение намират британците, които тогава владеят острова: внасят чаени семена от Индия, а с тях и работна ръка. Семейството на Дана е едно от първите, дошли от Индия на острова - за да обучават местните. Но днес тя се надява да е от последното поколение берачи. На ден всяка една от жените трябва да събере около 20-30 кг.
Екипът ни се включи в събирането на чаените листа, но за кратко, защото заваля дъжд. И най-сетне получи така чаканата чаша топъл чай. Но какво е чаша чай без аромат на канела. А за нея сме готови да преминем през река Маду и през мангрова джунгла. Покрай Змийския остров и едни от най-големите прилепи. За да стъпим на острова на канелата.
„Непознатите земи“: Шри Ланка - островът, познат като Сълзата на Азия (ВИДЕО)
„Канелата започва да се отглежда от най-дълбока древност. Интеерсното е, че те са продавали канела още на древните египтяни - има данни за повече от 2000 години за търговията с канела от тази част на света до Африка, а по-късно по Пътя на коприната започва да се пренася към Средиземноморието. Тоест идва и при нас”, разказва Констанца Христова, екскурзовод Explorers Club Bulgaria.
Цейлон или Шри Ланка момента е един от световните износители на цейлонска канела - около 80-90% от световния пазар се държи от тази страна. Чаша чай от канела ни въоръжава със спокойствие за още една среща на тръгване от острова - впечатляващ по размерите си Варан само на сантиметри от нас.
Освен предизвикателствата на джунглата откриваме и нейната сладост - в плодовете. Някои от тях виждаме за първи път. Едни продават, други произвеждат. А трети избират занаят стар колкото света - но го практикуват по начин, който може да видите само в Шри Ланка - риболов на кокили.
Можем да ловим риба само рано сутрин - около 5:20 часа, или късно вечер. Дървените колове са дълги 5 метра. Колкото по-навътре влезем с тях, толкова по-големи риби хващаме. След това ги продаваме или хапваме сами част от тях”, твърди рибарят Сирил.
Тази традиция за риболов обаче се оказва по-съвременна, отколкото изглежда. „След Втората световна война настъпва голяма бедност и няма място по самия бряг хората да ловят риба . Затова влизат навътре в океана на тези кокили”, обясни проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на СУ и председател на Explorers Club Bulgaria.
„Непознатите земи“: Шри Ланка - шест хиляди километра по-близо до рая (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)
Сирил ни уверява, че не е актьор, но и той е на мнение, че този тип занаят е на изчезване. И докато едни занаяти са под заплаха, други се появяват буквално в кръговрата на живота. Защото за да изхранят семейството си, местните хора са готови да оползотворят всичко.
„Правим хартия от слонска тор. Мием и сушим изпражненията и те вече не миришат!”, твърди Суана Раманайка, производител на хартия от слонска тор. „Слоновете понякога изяждат по 200-300 килограма на ден - листа от бананово и хлебно дърво, захарна тръстика и кокосови листа. И произвеждат около 150 килограма тор - всеки ден! От тях можем да направим около 4, понякога 5 големи листа хартия”, обяснява тя.
Процесът отнема 10-15 дни, а когато има дъжд - и малко повече. Хартиените листове се превръщат в ръчно изработени продукти – бележници, албуми и картички.
Но освен тези ценни дарове, земята на острова дава и истински скъпоценни и полускъпоценни камъни. Първият открит в Шри Ланка е лунният камък, който от години добиват и няколко мини.
„Шахтата е дълбока 17 метра. Работниците влизат вътре по дървена стълба и копаят само на ръка. Нямаме право да използваме тежки машини. С помощта на свещи установяват кога кислородът под земята е критично малко - за да излязат отново на повърхността”, обяснява Самир, управител на мина за скъпоценни камъни.
Накрая едва около 1% от изкопаните камъни стават за обработка. Но най-ценен става кралско синият цейлонски сапфир. Цената му се вдига след като светът го вижда на годежния пръстен на принцеса Даяна. Но в Шри Ланка най-важен е не камъкът на годежния пръстен, а прогнозата на астролог - за точния час и дата за заветното “Да”. И може да се окаже, че точно както на сватбата, на която екипът ни присъства, младоженците събират роднините за празненство още в 7 часа сутринта.
Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria. Цялото пътешествие гледайте във видеото.