Ако се увеличават заплатите на една прослойка, ще се стигне до намаляване на доходите за всички, каза още тя
Не е изключено това правителство да изкара 4-годишен мандат. Важно е какво ще постигне то, особено при положение, че коалиционните партньори имат различни възгледи. Затова не очаквам да бъде и реформаторско, но трябва да започне работа по редица закони, които от години стоят „на трупчета”. Това каза бившият вицепремиер и социален министър Лидия Шулева в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
"Прави впечатление, че като цяло предложеният кабинет, който ще бъде гласуван в парламента, е доминиран от политически лица. Министрите на ГЕРБ-СДС са с дълъг опит, включително и в Министерски съвет. Другите партии, специално „БСП – Обединена левица”, са представени от силни фигури. Лицата от „Има такъв народ” са нови", посочи Шулева.
Желязков: Няма разпределение на постове на квотен или друг принцип
Тя обясни, че не може да коментира предложението за министър на икономиката – Петър Дилов, защото няма информация за него. За Теменужка Петкова посочи, че е дългогодишен кадър и е „свикнала да се ориентира с работата”. „Томислав Дончев винаги е отговарял за еврофондовете, така че за него няма да е новост да бъде министър на иновациите”, посочи още тя. За Борислав Гуцанов Шулева смята, че „ще се опита да отстоява интересите на хората с ниски доходи”.
По нейни думи, ако нарастването на заплатите на една прослойка от населението продължи, това ще доведе до намаляване на доходите на всички останали. „Увеличените разходи не могат да бъдат покрити от приходи, които трябва да се предвидят в бъдеще време. В тригодишната прогноза осигуровките и някои от данъците ще бъдат вдигнати, а това води до спад на доходите”, обясни бившият вицепремиер.
Кандидат-премиерът Росен Желязков прие първия мандат, представи състав на Министерски съвет
За отпадането на ДДС ставките Шулева коментира, че „това беше една COVID-19 мярка, която продължи твърде дълго време и трябваше да бъде премахната отдавна”. По отношение на компенсациите за тока тя смята, че „нещата също са спорни, защото в продължение на три години се получават компенсации от много големи фирми”. По нейни думи трябва да се помисли за компенсации за малките и средни предприятия, за болниците и детските градини.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова