В „Аушвиц-Биркенау“ живота си губят един милион евреи

27 януари е Международният ден в памет на жертвите на Холокоста. Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Аушвиц-Биркенау“. Между 1940 и 1945 г. там живота си губят един милион евреи.

През 2005 г. ООН излезе с резолюция, в която определи датата за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста, като призова страните членки на ООН да предават на бъдещите поколения уроци за геноцида, за да не може да се повтори.

Влизането в концентрационните лагери дава ясна картина за мащаба на безчовечната програма за масови убийства на евреи, роми, и военнопленници. В „Аушвиц“ в понеделник вечер се събраха президенти, премиери и монарси от целия свят. Но речите държаха малцината оцелели, които все още са живи за да разкажат истината и да споделят че целият им живот не е стигнал, за да видят края на омразата и да изчезне заплахата от това ужасите да се повторят.

„Всяка сутрин ни събираха и четяха на глас номерата ни. Който чуе номера си, излиза напред. Майка ми, брат ми и мен изпратиха да работим. Натовариха ни на камиони и ни изпратиха към следващия лагер. Там ни оценяваха дали сме годни за робски труд. Аз точно бях навършил 13 г. Явно им се видях годен. Изпратиха ме към местата за работа и оживях. Брат ми беше на 9 г. Явно не ставаше за робски труд и го убиха“, сподели 94-годишният оцелял от Холокоста Манфред Голдберг. 

Съдът одобри екстрадиция на българин за оскверняване на мемориала на Холокоста в Париж

Историята трябва да се помни, около това се обединиха участниците в специална дискусия, която се проведе в дома на Европа в София. На нея присъстваха посланикът на Държавата Израел, както и заместник-министърът на външните работи. В началото на форума участниците и гостите запазиха едноминутно мълчание в памет на жертвите.

„Тези ужаси на Холокоста могат да се повторят и затова трябва да документирани, трябва да бъдат изследвани, трябва да ги помним, защото Холокоста не е само газовите камери, Холокоста започва с езика на омразата, продължава със всевъзможни унижения, всевъзможни лишавания от всякакви права“, заместник-председателят на Организацията на евреите в България „Шалом“ Ели Анави.

„Историята трябва да се познава и тези тъмни страници от историята на света, на човечеството трябва да мотивират поколенията, новите поколения никога повече да не се повтарят тези ужаси, ужасът на Холокоста, на изтреблението на един народ трябва да се предава в поколенията и никога повече да не се повтаря“, посочи евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев.

Европейския парламент проведе церемония за възпоменание на евреите, изгубили живота си.  

В церемония в Полша участва и българският президент Румен Радев. Във водената от него делегация беше и знеполският епископ Мелетий, който участва в съвместен молебен, заедно с представителите на други вероизповедания. Българската православна църква има значима роля за спасяването на еврейската общност в България през Втората световна война.
 

 

Редактор: Камена Георгиева