Детето постъпило в болницата по спешност с тежко повръщане и с данни за първоначално засягане на черния дроб

Момиче на 14 години е спасено, благодарение на екипа в Токсикологията на "Пирогов" след прием на голямо количество парацетамол. То е погълнало 30 таблетки. Детето постъпило по спешност с тежко повръщане и с данни за първоначално засягане на черния дроб. Веднага е започнато депорационно и детоксично лечение. За щастие, усилията на екипа на доц. Маргарита Гешева дават резултат и лечението приключва успешно.


От спешната болница информират, че към днешна дата момичето е при семейството си, но предстои проследяване на чернодробната функция в продължителен период от време. 

Предизвикателство с парацетамол: Какво може да причини новият тренд в TikTok

След консултация на момичето с клиничен психолог става ясно - причината не е популярното сред децата предизвикателство в Tik Tok.

На фона на този случай работна група в Здравното министерство обсъжда намаляване на списъка с лекарства, които се продават във вендинг апаратите.
 


По думите на д-р Гешева момичето е било в екзистенциална криза, а постъпката му представлява "небутафорен опит за самоубийство".

"От 5-6 години всяка седмица имаме по 1-2 случая на парацетамолово отравяне. То е много коварно, защото самите препарати са изключително разпространени и ги има навсякъде. Водят до повръщане, но при разграждането му се образува и метаболит, който е токсичен за черния дроб. Той може да се сравни с отрова от зелена мухоморка, което пък може да доведе до остра чернодробна некроза. Обикновено с такова натравяне постъпват пациенти между 11 и 17-годишна възраст. Имали сме и пациенти, погълнали по 80-100 таблетки парацетамол. Клиничен психолог с много опит провежда разговори с децата. Парацетамолът не може да предизвика удоволствие. Ако се знае, че е погълнато голямо количество, трябва да се предизвика повръщане", обясни доц. Гешева. 
 


Колко таблетки, поети наведнъж, водят до интоксикация и увреждат черния дроб – зависи от особеностите на всеки организъм. „Токсичните ефекти могат да се проявят още в рамките на 4-5 таблетки на денонощие. Тези 30 таблетки са около 6 пъти над дозата, от която започват токсичните ефекти“, обясни магистър-фармацевтът Антон Вълев. 

Медикаментът крие рискове и според психолозите. „Парацетамолът не е никак безобиден – дори в листовката му пише, че предизвиква объркване. Няма механизъм за регулация, освен да накараме по някакъв начин родителите да четат листовките, защото почти никой не е чел това за парацетамола и го смятат за безобиден“, подчерта психологът Ина Антонова. 

До риск от натравяне с парацетамол може да се стигне и по невнимание, обръщат внимание фармацевтите.  Затова отново повдигнаха въпроса: да се ограничи достъпът до някои медикаменти – като парацетамол и псевдоефедрин – продавани във вендинг автомати. 

Отговорът на министерството: „С административни мерки едва ли ще постигнем ефект, защото решаваме един проблем и възниква друг. Има създадена работна група – най-вероятно ще има корекции“, отвърна здравният министър доц. Силви Кирилов.