По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души
Отпадане на преференциите - това според математика проф. Михаил Константинов е един от начините за подобряване на качеството на българската избирателна система. „Резултатът от тях в България, за съжаление, е отрицателен. Започва купуването на преференции отвътре. Как човек, когото никой не познава, изведнъж има 15 000 гласа? Като си е осигурил търговия вътре в партията”, посочи той в „Денят на живо” по NOVA NEWS.
Според него българската избирателна система е много добра. „Като минимум, трябва да се направят някои неща - да се опростят секционните протоколи, които в момента са по 18 страници, и да се промени правилото за недействителност на гласовете“, обясни професорът.
Относно внесения вот на недоверие в парламента, проф. Константинов отбеляза, че шансовете му са нула и това е губене на парламентарно време.
А за предстоящото решение, което трябва да направи ДПС-ДПС във вторник, дали ще продължи да подкрепя управляващото мнозинство, математикът коментира: „Няма никакво значение какво ще решат хората на Ахмед Доган. ДПС на Доган се разпада, част от депутатите ще минат към „ДПС-Ново начало“, а електоратът ще избере изцяло партията на Делян Пеевски. Това ще видим на следващите избори, когато и да са те“, допълни той.
Ще има ли разместване на партиите в управляващото мнозинство
„Феноменът „Величие“ се дължи на една особеност на всички изборни системи от типа на нашата. Когато една партия има гласове, които са близо до бариерата, е съвсем ясно, че тя или ще падне, или ще мине от другата страна“, каза проф. Константинов.
По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души. „Защото всички гласоподаватели по света са 6,6 милиона, а на територията на България са 5,2 милиона души. Разликата е 1,4 милиона души – това са фантомите“, твърди той.
Проф. Константинов подчерта, че в практиката му се е случвало да не могат да премахнат човек на 120 години от списъците, защото липсва смъртен акт. „Но те са подтиснати, не излизат в списъка. Стоят в базата данни, но не ги отпечатваме“, каза математикът.
„Работата в Централната избирателна комисия си има чалъм, това е занаят, който се учи. Не става за един месец. Ако хората вътре се сменят честно, ще стане още по-трагично. ЦИК си гледа работата сравнително добре, половината от тях знаят за какво става въпрос и какво правят“, подчерта той.
„Политическото решение за премахване на машините е взето. Споровете са излишни, ще се гласува и по двата начина – и с машини, и с хартия. Въпреки, че машините масово излизат от строя, по 100-200 на всеки вот“, категоричен беше той.