Технологията вече може да замени много от задачите и дейностите в почти всички професии, каза тя

След 10 години ще имаме специализиран изкуствен интелект във всяка една област – от земеделие, до астрономия, журналистика и други. Това каза футурологът от БАН доц. Мариана Тодорова в студиото на „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Изкуственият интелект вече може да замени много от задачите и дейностите в почти всички професии, посочи тя.

Как изкуственият интелект помага на бизнеса

По нейни думи дори и най-човешките професии като психотерапевт, психотерапевт и лекар могат да бъдат заменени.

От 400 милиона потребители на ChatGpt 60% от хората питат чатбота за лични въпроси – психологически съвети, разрешаване на конфликти и други, каза още експертът. Тя допълни, че има самонасочване на хората към такъв тип проблеми и се забелязва, че в лайфкоуч сферата и менторството изкуственият интелект е извоювал своето място.

Снимка: iStock

Тодорова обясни още, че ИИ замества дори лекари и адвокати в определени ситуации.

По нейни думи 2025-та ще бъде годината на т.нар. AI агенти – програми за изкуствен интелект, които могат да бъдат настроени и обучени като определена личност.

"Разсъждаващи" роботи: Как изкуственият интелект учи машината да се адаптира

„Ако продължим тенденцията на стотици хиляди платформи с изкуствен интелект в различни сфери, ще е възможно работната седмица да стане два дни”, коментира още Тодорова.

Но зададе въпросът каква заплата ще се получава в такъв случай и „няма ли да се отнеме смисълът на хората”.

Човекът и технологиите - какво се случва в Китай 

Тодорова разказа, че всеки човек е следен както прави чрез система за социален кредит. Ако поведението му е правилно, има възнаграждения като достъп до кредити, по-добър достъп до детски градини, данъчни облекчения, посочи тя. И допълни, че ако поведението не е акуратно – следват санкции.

„Всеки телефон действа като „черна кутия”. Той записва какво прави човекът, къде се намира, какви финансови транзакции осъществява. Това се случва с едно приложение, което всички имат”, обясни футурологът.

„Партията знае всичко за човека”, допълни още тя. И допълни, че това е форма на "дигитален тоталитаризъм", тъй като частното пространство е разрушено. 

Тодорова каза, че в Китай има поставени камери навсякъде и хората са постоянно следени

"Властите гарантират, че това не се прави срещу човешките права, а за да има сигурност. Хората там не се притесняват, но за нас това би било тежък бич", допълни още експертът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова