В сряда ЕК насрочи дата за публикуване на конвергентния доклад

България е на ръба от това да приеме единната европейска валута. Това потвърди в „Интервюто в Новините на NOVA“  финансовият министър Теменужка Петкова. Но какво означава всъщност приемането и колко етапа има влизането в еврозоната?

Поглеждаме към условията за влизане в еврозоната. Първо е правната конвергенция - тоест да подготвим всички нужни закони, които да обезпечат това да започнем да използваме една валута вместо друга. Второ - икономическите критерии, които всъщност са по-трудната част. Инфлацията трябва да е в рамките на средната такава между трите държави в еврозоната с най-нисък инфлационен натиск. Разходите на държавата не могат да надхвърлят приходите с повече от 3% от Брутния вътрешен продукт. И дългът на България не трябва да е повече от 60% от БВП. Нашият е доста по-малък от това. Финалната дума остава обаче за европейската централна банка.

„Тук се взема предвид дванадесетмесечна средна инфлация, която не отчита такива краткосрочни влияния на определени други фактори. Можем да кажем със сигурност, че към настоящия момент, от началото на годината, устойчиво покриваме критерия за ценова стабилност”,  категорична е Петкова.

Да започнат ли българите да обменят парите си в евро

Все още обаче Европейската комисия предстои да се произнесе по критерия за бюджетния дефицит за изминалата година.

„В момента е ход процедура по съгласуване на данните с ЕК. Очакваме съвсем скоро - на 22 април, независимата оценка на Евростат по отношение на дефицита на начислена основа” допълни финансовият министър.

Дали страната ни си е написала домашното ще стане ясно през юни, когато излиза конвергентния доклад, направен от независими оценители от Европейската централна банка.

Пътят ни към еврозоната: ЕК е насрочила дата за публикуване на конвергентния доклад

„Идеята на конвергентните доклади е да оценят готовността на една държава за приемане на единната валута. Като критериите са свързани с икономически показатели като дефицит, дълг, ценова стабилност”, обясни заместник-министърът на финансите Методи Методиев.

От гледна точка на правната рамка за приемане на еврото държавата ни е готова, твърдят управляващите, остава да започне и активната информационна кампания.