През изминалата нощ са регистрирани 30-40 вторични земетресения, но са доста слаби, обясни шефът на НИГГГ към БАН проф. Николай Милошев

След земетресението от 6,2 по Рихтер, изплашило Истанбул и усетено у нас - как е възникнал трусът с епицентър в Мраморно море и какви са очакванията на сеизмолозите? Коментар по темата в студиото на „Здравей, България” направи директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН проф. Николай Милошев.

Той обясни, че земетресението е усетено в голяма част от българските градове в Източна България. "Трусът е усетен и в София. Има съобщения и от Северна България - Варна и Шумен, както и от Румъния и Северна Македония", каза професор Милошев. И допълни, че през изминалата нощ трусовете в Турция затихват и регистрираните близо 30-40 вторични земетресения са доста слаби. 

Земетресение от 6,2 по Рихтер в Турция, усетено е и у нас (ОБЗОР)

Афтършоковете затихват с времето, когато се освободи напрежението под тектонските плочи. Но има и случаи, в които по-слаби трусове са последвани от по-силен, каза още експертът. Според него в определени случаи вторичните трусове, макар и по-слаби, крият голяма опасност. „Да дадем пример със сграда на земната повърхност – първото земетресение я поразклаща и до известна степен, деформира нейните основи. След това следващо земетресение нанася много по-голяма щета, дори и да е по-слабо“, обясни професорът. 

Той коментира и системата за ранно известяване за природно бедствие, след като някои хора получиха съобщения на телефоните си секунди, преди да усетят труса. Той подчерта, че сеизмичната вълна е с много по-ниска скорост от тази на комуникационните вълни. По думите му вероятно и това е причината, поради която хората биха могли да усетят труса секунди преди да се случи.

"Колкото по-далеч са от епицентъра, толкова по-голяма е вероятността да получат съобщението няколко секунди по-рано. Но колкото по-далече сме от епицентъра на земетресението, толкова по-слабо е това, което ще усетим. И е по-безопасно", подчерта той. 

Но уточни – за да се направи подобна прогноза, учените трябва да са напълно сигурни, тъй като паниката може да нанесе също толкова голяма вреда. „Представете си, че след два часа ще има земетресение в България – толкова катастрофи ще станат, толкова хора с влошено здраве ще излязат от нормален ритъм“, посочи той. И апелира – разумът да надделява над първичните действия при кризи.  

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова