САМО ПО NOVA
Посланикът на Аржентина у нас разказва за срещите си с папа Франциск
В рубриката "Тук и сега" Деси Банова-Плевнелиева ни среща със сънародника на папа Франциск- посланика на Аржентина в България Н. Пр. Алехандро Сотнер Мейер. Посланик Мейер ще разкаже кога се е срещал със Светия отец, защо папата никога не се завръща в родината си, след като е избран за глава на Римокатолическата църква, как ще бъде запомнен той в родната му страна и как ще бъде почетена паметта му от аржентинците.
Ваше Превъзходителство, благодаря Ви, че откликнахте на поканата ни. Намираме се в прекрасната Ви резиденция. Благодаря Ви за гостоприемството! За съжаление поводът за разговора ни днес е кончината на Вашия сънародник, папа Франциск. Приемете искрените ми съболезнования.
Благодаря Ви.
Ще Ви върна назад във времето, към датата 13 март 2013 г., когато кардинал Хорхе Марио Берголио, както е името му, бе избран за глава на римокатолическата църква. Бихте ли ни казали как беше приета новината в Аржентина, какви бяха емоциите тогава?
Първо- на 12 март празнувах рожден ден. Тогава бях в Мумбай, Индия. Бях изпратен на мисия в Индия. Когато разбрахме, че Хорхе Марио Берголио е избран за папа, бяхме страшно изненадани. Не можехме да повярваме. Веднага се обадихме на приятелите ни в Аржентина и всички бяха изпълнени с емоции. Всички аржентинци и всички християни почувстваха съществена отговорност. Трябва да кажа, че бях, както споменах, в Мумбай. В Индия католицизмът е много слабо разпространен, може би само сред 2-3% от населението, но товеа са около 24 милиона души. Мумбай е бил португалска колония преди много време, така че там имаше много католици. И там беше добре приета новината, че за първи път е избран папа, идващ, по думите на папа Франциск, „от периферията“.
Първият папа неевропеец за последните 1200 години. Какво означаваше това за Аржентина, за цяла Латинска Америка, - да имат първия папа неевропеец?
Точно както споменахте, мисля, че това беше едно от първите неща, които папа Франциск каза от терасата на "Свети Петър". Каза, че идва от Юга, от края на света. За цялата периферия, не само Латинска Америка, в днешно време казваме Глобалния юг. Папа Франциск представляваше гласа на други региони по света, където е разпространен католицизмът. Въпреки че папа Франциск беше аржентинец, латиноамериканец, произхожда от италианско семейство, имал е много близки връзки. Преди два месеца прочетох автобиографията му. Много интересно четиво – бях много изненадан, а сега го няма. Но да, Аржентина е страна с миграция предимно от Европа. Имаме повече от 50 000 българи, милиони италианци. Мисля, че родителите му са били италианци, така че е имал близки отношения с Италия, което според мен му спомага по-лесно да разбира как работи Ватикана.
Как ще бъде запомнен папа Франциск в Аржентина?
Да, в Аржентина, а и сигурно в цял свят, папа Франциск ще бъде запомнен като човек, водил много аскетичен живот. Той е искал Църквата да бъде отворена за всеки. Мисля, че ще бъде запомнен като папата на милосърдието, папата, грижил се за нуждаещите се, за маргинализираните.
Кончината на папа Франциск слага край на една от най-големите мечти на Вашия народ да посрещне отново своя сънародник като глава на Римокатолическата църква. Според Вас защо не се е завърнал у дома след избора му за папа през 2013 г.?
Благодаря Ви за професионализма, защото това по света може би хората не са го осъзнавали, но в Аржентина това, че папата бе аржентинец, беше повод за много полемика. Считам се за католик, така че - ако трябва да се самоопределя, принадлежа към католическо общество, в което винаги сме били учени да се молим за папата, независимо от някои мнения. Някои позиции на папата по социални и политически въпроси в Аржентина създадоха полемика. Мисля, че папата не е искал да създава повече дистанция или проблеми и в крайна сметка според мен това е причината да не посети Аржентина.
В това отношение, папа Франциск неколкократно е изразявал огорчение от отношението на някои кръгове в Аржентина, включително медии, политици и представители на местната църква. Според Вас усещал ли е дълбоко обезсърчение от липсата на духовна подкрепа в най-тежките му години като архиепископ на Буенос Айрес?
Много проницателен въпрос. Ще споделя моето лично мнение. Аржентина е преминавала през различни тежки исторически моменти. Животът на Хорхе Марио Берголио е много интересен. Още много млад бива натоварен с големи отговорности. Той е бил глава на йезуитите в Аржентина по време на военния режим, на военната диктатура. Имало е определени неправди… дори преди сме стигали почти до гражданска война. Така че - някои групи бих казал по-близки до тогавашната власт, Киршнер и някои лявоцентристки журналисти, когато по време на конклава вече се разпространяваха новини, че Хорхе Марио Берголио е в добра позиция да бъде избран за папа, започнаха да публикуват статии – много неприятни, фалшиви новини, хвърлящи върху него отговорността за измъчването на някои свещеници по време на военната власт. Това бяха лъжи и разбира се, създадоха проблеми. След това имаше и други ситуации. Не мисля, че местната църква е създала проблем, по-скоро беше в медиите и някои политически среди.
Целият свят скърби за папата, както споменахте, папата на нуждаещите се, миротворец, реформатор. След кончината му, в страната Ви беше обявен 7-дневен траур, футболните мачове в понеделник в Аржентина бяха отложени. Президентът Ви, Хавиер Милей, ще присъства на погребението и ще отдаде почит пред мъдростта на Светия отец, въпреки различията през годините, но как аржентинците ще почетат паметта на техния духовен водач?
Да, президентът Хавиер Милей по време на политическата кампания използваше много тежки думи срещу папа Франциск, но след избирането му го посети и там, с духа и духовността на папа Франциск, се прегърнаха. Папа Франциск го поздрави за новата му прическа. Беше приятен разговор, добро отношение - като баща към сина си. Мисля, че при загубата на велика личност опитваме да гледаме положителното и у папа Франциск е имало много такива позитивни черти.
Срещали ли сте се някога с папа Франциск?
Да, преди много време. Никога не съм си мислел, че ще бъда изпратен като млад дипломат в аржентинското посолство във Ватикана, в Светия престол, но с провидението.... Бяха ме назначили за Германия, но накрая ме извикаха в посолството ни във Ватикана. По онова време отношенията между аржентинското правителство и Ватикана бяха много близки. Аржентина подкрепяше позициите срещу аборта, но имаше някои проблеми с местната църква. Там имах възможност да се срещна с Хорхе Марио Берголио. Изненадан бях, че никога не поиска да получи помощ от държавата. Дойде на прием в Рим с автобуса. Тогава беше помощник архиепископ на Буенос Айрес и встъпи много скромно и решително, различно от други епископи, които биха се радвали да получат помощ. Приятели са ми разказвали много проницателни истории за папа Франциск.
Съзрявате ли някаква поличба в това, че папа Франциск почина в деня след най-светлия християнски празник Великден?
Не ми харесва да го наричаме поличба, но мисля, че се опита да предаде посланието на Исус Христос към целия свят. Както казахте, случи се на Велики понеделник, след Великден, когато с огромни усилия беше на площад "Свети Петър", където отправи послание на провидение, вървящо рамо до рамо с всички различия. Има църкви по цял свят, някои по-прогресивни, други по-православни. Според мен посланието му беше в подчертаването на някои думи от Евангелието - да се обърне внимание на онеправданите, на нуждаещите се.
Кой според Вас ще наследи папа Франциск?
Като християнин, като католик, вярвам, че с помощта на Светия дух, кардиналите ще изберат правилния човек, който да ни напътства в тези времена.
Ваше Превъзходителство, много Ви благодаря, за мен беше привилегия да разговаряме!
Благодаря, и за мен също!
Последвайте ни