Той заяви, че по изчезването на момичето се работи още от 26 април

Новият директор на ОД на МВР – Хасково Мирослав Христов коментира обвиненията, че полицията не е предприела достатъчно действия за издирването на 18-годишната Магдалена, която изчезна на 26 април и беше намерена убита на 30 април.

„Не мога да коментирам въпроса относно пропуски, тъй като отговорът ще бъде даден от назначената проверка”, каза той.

Христов посочи, че определената мярката „задържане под стража” на заподозрения за убийството на 18-годишното момиче се налага на непълнолетни лица в изключителен случай - когато деянието е тежко и има опасност лицето да извърши друго престъпление.

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка, вътрешният министър я прие

Новият шеф на полицията в града заяви, че във връзка с изчезването на Магдалена се работи още от 26 април.

Той посочи още, че е разпоредил две нови проверки на базата на твърдения на майката и разпространената информация за списъци в тъмната мрежа. Христов отправи апел към гражданите, ако разполагат с данни, да ги предоставят в МВР-Хасково. И допълни, че на този етап няма официални сигнали за такива списъци.

Христов коментира и напрежението пред областната дирекция на МВР в града. Той обясни, че униформените не са излезли, тъй като е съществувал риск да има пострадали при евентуален сблъсък между органите на реда и непълнолетните. Освен това сподели, че на място е имало провокатори - малолетни деца, чиято цел била „да рушат и да провокират останалите”.

Протестът след убийството в Хасково: 22 души са нанесли щети на сградата на МВР - сред тях петима непълнолетни

Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров поясни, че по случая с убитата Магдалена се извършва проверка дали има пропуски при разследването. Той каза още, че Иван Расоков, който се оттегли като директор на ОДМВР-Хасково, тази сутрин е подал заявление до вътрешния министър Даниел Митов, с което е пожелал да продължи работата си в МВР като началник-сектор „Пътна полиция” в Областната дирекция. Тодоров посочи, че вече има заповед за неговото назначаване от 5 май.

По-рано в понеделник майката на Маги Лидия Трендафилова призова пред NOVA за пълно, всестранно и обективно разследване. 

„Подадохме жалба, че детето ни е изчезнало и най-вероятно е отвлечено. Телефонът ѝ беше захвърлен и намерен от клошари, които го занесли в куриерска фирма. Впоследствие ние го занесохме в полицията. Разгледахме устройството и видяхме къде и с кого е била. Полицията не ни взе насериозно, казаха, че вероятно Маги си е подхвърлила телефона и се крие от мен. Аз бях в шок, исках да се задействат веднага, а ми казаха да се успокоя. Детето ми щяло да си поспи и да се върне. Казах на полицията, че е била на рожден ден и последно са я видели две момчета - задържаният Иван и Момчил. Към 4.00 ч. си била тръгнала, а към 6:30 ч. единият от тях писал в чата им да я пита дали е добре - това е бил именно заподозреният”, разказа Лидия. 

Майката на Маги от Хасково: Убита е по поръчка, а името ѝ - зачеркнато от списък

Според официалната информация момичето е убито в къщата на дядото на задържания 17-годишен Иван.

„Маги не е убита само от Иван. Тя е убита по особено жесток начин, по който не може само той да е участник. Имаме информация, че това е поръчково убийство... Има и списък, който е много дълъг, а Маги е била вече задраскана в него”, каза още майката на момичето.

Тя твърди, че случаят е бил подценен, а семейството - заплашвано.

„Ние пряко бяхме заплашени от Иван, Момчил и братовчеда на Иван, че знаят другите ни деца и след това с тях ще има видеоклипове, които ще бъдат качвани и ще бъдат разпространени”, сподели още тя.

Лидия настоява за доживотна присъда на убийците. „Моето дете вече го няма, не му дадоха шанс да живее. Аз не давам шанс на тях”, каза още майката.

Повече гледайте във видеата.

Редактор: Цветина Петрова