Чудили ли сте се някога какво се случва зад тежките врати на военния полигон в Црънча
Те отиват натам, откъдето всички си тръгват. Те са мъжете, чиито лица остават скрити, но храбрите им постъпки са изписани със златни букви в историята. Те са мъжете от силите за специални операции, които не се страхуват от нищо. За ден сред редиците им се внедриха колегите ни Иван Кънчев, Емил Дамянов, Таси Асенов и Петър Петров.
Чудили ли сте се някога какво се случва зад тежките врати на военния полигон в Црънча? Навръх 6 май правим нашата разходка в горите, за да видим какво правят военните, докато тренират.
6 май - Ден на храбростта и Българската армия: Историята на една традиция
Попадаме на разузнавателен патрул. Военните с този джип вдигнаха дрон, който ще трябва да проследи и провери какво се случва напред чисто тактически в посоката, в която ще продължат след секунди.
Започва специална операция. Задачата - да обезвредят терорист, който се скрил в постройка наблизо. След като периметърът е огледан, идва и нареждането.
Още в първите секунди започва престрелката- терористите атакуват. Спецчастите влизат в сградата.
С помощта на куче успяват да неутрализират и последния терорист. Това е само малка част от сложните операции, за които се подготвят военните. Той е един тях, не знаем името му, нито от къде е. Знаем, само че е на 27 г. и е сбъднал детската си мечта.
"Ние тренираме за водене на война, но всеки един от нас се надява да не се стига до там, че да използваме личните си умения. Всеки ден е различен, а едно от най-важните качества е да бъдеш адаптивен. Тук те подготвят буквално за всичко. В повечето случаи работим в екип, разбира се индивидуалните умения също са заложени и са от изключително значение, но ние трябва да можем да бъдем самостоятелни. Пак казвам, но в 99% от ситуациите и задачите, които изпълняваме екипната работа е на първо място", казва мъжът от специалните сили.
Според зам.-командира на група в съвместното командване на специалните операции подполковник Стоян Асенов теорията, на която се обучават военнослужещите се превръща в реалност.
Но подготвените кадри намаляват, защото преди в редиците на силите за спецоперации са постъпвали войници слез казарма, а сега идват млади хора, които не са имали допир до армията и често не издържат и се отказват.
Пропускателен режим в София за парада на 6 май (КАРТА)
"Най-опасната ситуация е участието ми в мисии, където сме изпълнявали реални задачи. Когато след това се сблъскаш с нормалния, войскови живот, в който водим подготовка, приемаме ситуациите много по-нормално", обясни подполковник Асенов.
А сега отиваме към облаците, за да се хвърлим със страшна скорост към земята! Това са военните със смели сърца, който са готови най-големия скок за родината.
"Чувството е невероятно, когато излезеш от самолета след цялата подготовка и усетиш, че под краката ти няма нищо. Така че е нормално да се усеща страх, но и една свобода", заяви капитан втори ранг Владислав Николов.
Това е един начините за придвижване на военните. В случая обучението е на специалните сили и морските специални сили.
„Тихина” се нарича най-елитното формирование. То изпълнява симбиоза между сложни метеорологични условия на вода, суша и въздух. А денят на храбростта е истинският им празник.
"Пожелавам на българите да бъдат здрави и да подкрепят своите синове и дъщери, които са военнослужещи, защото те се занимават с нелека дейност, в полза на отечеството", призовава подполковник Асенов.
А капитан Владислав Николов апелира военните да бъдат горди, че са част от българската армия.
Последвайте ни