Иво и Адриана от клуб "Смисъл" за състоянието на бомбоубежищата и как те могат да бъдат "съживени"
Старите бомбоубежища под София да се превърнат в арт пространства. Това гласи идеята на млади изследователи от клуб “Смисъл”. Те виждат творчески потенциал там, където трудно живеят дори плъховете - в тунелите под столицата. В какво състояние са сега бомбоубежищата ни и какво мечтаят за тях хората на изкуството - в подземията ще ни разходи Виктория Бояджиева в “Между редовете”.
Иво Анев от клуб „Смисъл” казва, че знаят за поне 6 големи бомбоубежища в София. Има и малки, а има и такива, до които няма лесен достъп. Той посочва, че вероятно са строени по време на Втората световна война.
Адриана Диканчева от клуба казва, че когато се влиза в тях, няма причина за страх. Част от входовете на някои, които са леснодостъпни, се виждат от самата улица. Тя допълва, че в бомбоубежищата има и графити, чрез които младите хора изразяват себе си, своята субкултура.
Анев разказва, че в тези подземия са виждали и тротинетки – изоставени и разглобени. Има и отпечатъци от обувки по стените. Всичко това свидетелства, че младите хора и децата влизат в тези бомбоубежища.
Адриана разказва, че тунелите са свързани и с различни градски легенди. За тунела, който се намира в участъка от Паметник на съветската армия до Докторска градина, се говори, че има цели общества, които живеят там.
Иво посочва, че бомбоубежищата не са пригодени за живот в продължение на дълго време и със сигурност са използвани по време на Втората световна война.
За стопанисването на тези обекти Адриана Диканчева казва, че имат само предположения, тъй като поставят под въпрос и официалната документация. Тя посочва, че данните сочат, че през 90-те години на 20 век Министерството на отбраната предава бомбоубежищата на Столична община, но местната власт не поема тази собственост. Тя допълва, че масово тези скривалища остават нестопанисвани.
Адриана казва, че тези подземия могат да бъдат „съживени” и това най-често прави от хората на изкуството. Те виждат такива пространства като места, в които могат да изразят себе си.
Иво Анев смята, че може да се изготви проект, с който тези обекти да бъдат разработени. И допълва, че те са избрали бомбоубежището в Южния парк. Той казва още, че такива идеи биват реализирани и на други места по света – Албания, Унгария и други.
Сред другите обекти, които могат да бъдат използвани е бомбоубежището в кв. „Лозенец”, посочва още Адриана.
Иво смята, че тези подземия са ресурс, който трябва да бъде използван, тъй като имат голям потенциал с икономически и културни ползи. И даде пример с Варна и Габрово - там такива пространства се наемат за различни пърформанси и инсталации.
Адриана посочва, че идеята е да се запазят тези пространства. Тя коментира, че често чуват и четат критики, че бункерите трябва да бъдат оставени като бункери. Идеята на клуба обаче е да се покаже какво е състоянието им в момента, а именно, че реално са неизползваеми. След което тези места да бъдат подготвени, ако се наложи да бъдат използвани.
„Има една приказка и тя е, ако искаш мир, готови се за война. Тоест, ние трябва да бъдем подготвени, независимо дали това ще се случи или не”, завършва Иво.
Целия разговор гледайте във видеото.
Последвайте ни