Къде гражданите са гласували за въвеждането ѝ?

Споровете около това къде е провеждан референдум за въвеждане на еврото и къде - не, се нароиха, след като президентът Румен Радев обяви, че внася искане за допитване за единната валута у нас. То вече е в деловодството на НС. В рубриката "Еврото - въпроси и отговори" с Нели Тодорова проверяваме коя държава как е приела еврото. 

Страните, които въвеждат валутата, без да правят никакви допитвания, са Германия, Белгия, Нидерландия, Италия, Испания, Португалия, Гърция, Кипър и Люксембург. Всички те, с изключение на Кипър, са от старите членове на Евросъюза. 

„Еврото – въпроси и отговори”: Какъв ще бъде курсът при влизането на България в еврозоната

Договорът, който слага на масата единната валута – Маастрихтският, е приет през 1992 г. Той урежда цялостното икономическо сътрудничество, общата външна политика, стандартите по правосъдие и вътрешен ред, както и правилата за въвеждане на еврото. Контрактът поставя основите на ЕС, какъвто го познаваме днес.

Референдуми, но не с въпрос искате ли еврото, а с питане дали да се приеме цялостно самият договор от Маастрихт, се провеждат във Франция и Ирландия. Надделява отговорът "да", макар и с малка преднина. Те също са от старите членки на Съюза.

След 1993 г. 9 страни провеждат национални допитвания, като питат гражданите си искат ли държавата им да влезе в ЕС. Към този момент това вече означава и въвеждане на еврото. Това са Австрия, Финландия, Словения, Словакия, Естония, Латвия, Литва, Малта и Хърватия.

На практика само в две държави всъщност се прави референдум точно за еврото.

Дания, която е от старите членове на съюза още от 1973-та, провежда референдум за Маастрихтския договор през 1992 г. и хората казват "не". Но тъй като договорите на ЕС могат да влязат в сила, само ако бъдат ратифицирани от всички държави членки, за да не се блокира целият процес, Дания получава няколко отстъпки, една от които е да не е длъжна да въведе единната валута. С тези отстъпки се провежда втори референдум и датчаните казват "да" – но за Маасстрихтския договор. През 2000 г. в Дания има и трети референдум с въпрос дали да се откажат от изключението и все пак да въведат еврото. Отговорът е "не". И до днес в Дания плащат с крони.

„Еврото – въпроси и отговори”: Може ли в последния момент да се промени курсът спрямо лева

Другата страна, която наистина формулира въпрос за еврото, е Швеция, която се присъединява към ЕС през 1995 г. Преди това се допитва до гражданите - дали искат да са част от Европейския съюз, което включва и приемане на единната валута. Въпреки това, почти 10 години след като става член на ЕС, се свиква референдум за еврозоната и отговорът е "не". 

Как Швеция излиза от тази ситуация? Тя изобщо не кандидатства за чакалнята преди въвеждане на еврото. Тази стъпка - да влезеш в механизма ИЕРЕМ 2, всъщност се предприема от държавите кандидати. Няма определени срокове кога да се случи. Обикновено се случва след сондажи дали имат подкрепата на европейските партньори, но чисто юридически искането за влизане в чакалнята е на самата страна кандидат. Така Швеция всъщност спира преди чакалнята и до момента ситуацията е непроменена.

А какво се случва при по-новите членове на Евросъюза, които са извън еврозоната?

Унгария, Полша и Чехия са членове на ЕС от 2004 г. - одобрили са влизането си с референдум, което на практика означава, че са казали "да" и на еврото, но няма политическа воля за предприемане на подобна стъпка. Не са определяли дати, не са си подавали документи за чакалня.

Членството в ЕС не е обвързано с конкретен срок, в който дадена държава да кандидатства за чакалнята. Страните сами решават кога да започнат процеса.

„Еврото – въпроси и отговори”: Как се промени инфлацията в страните от еврозоната при смяната на валутата

България и Румъния влизат в ЕС, без да провеждат референдуми. Румъния няма планове за въвеждане на еврото поне засега. България подаде искане да бъде допусната в механизма ИЕРЕМ 2 през 2020 г. Оттогава на практика сме в чакалнята. 

В пет държави от ЕС не е провеждан никакъв референдум, отнасящ се до Съюза - това са Германия, Белгия, Португалия, Кипър и България.

Какво сочи проверката на Factcheck по темата вижте във видеото по-долу.