Мнения по темата сблъскаха Христина Христова, Зорница Русинова и Евелина Миленова

Необходима ли е пенсионна реформа? Какви промени трябва да се направят в системата на осигуровките за пенсия? Темата в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS коментираха бившият социален министър Христина Христова, председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова и председателят на УС на БАДДПО Евелина Миленова.

Христина Христова изрази мнение, че време за пенсионна реформа, защото проблемите са се натрупали. Тя очерта два от тях, които по думите ѝ не са маловажни. Единият е проблемът с финансовата стабилност на пенсионната система, който много се е задълбочил в последните 4-5 години. Вторият е усещането на хората в пенсионна възраст, че системата поражда несправедливост и имат много малко доверие в нея. 

Ще се увеличат ли осигурителните вноски

Зорница Русинова също се съгласи с мнението, че през годините са се натрупали определени проблеми, които по-скоро поставят под въпрос справедливостта на системата. Тя изтъкна, че поетапното рязко увеличаване на минималната пенсия води до изкривяване на самата система. Проблем е и това до каква степен осигурителната система зависи от допълване на финансирането от държавния бюджет.

Тя подчерта, че препоръките на експертите са свързани с това първо да се гарантира финансовата стабилност. Второ - да се гарантира, че пенсията винаги ще нараства и ще бъде адекватна. "И тук въпросът е да се доразвият вторият и третият стълб на осигуряване, защото това е един от вариантите да има адекватност и финансова стабилност на системите", обясни тя.

Проф. Богомил Манов член на Фискалния съвет: Не бива да се събират повече осигуровки, за да се вдигат пенсии

Вторият и третият стълб на пенсионната система по замисъл би трябвало да бъдат едно цяло и да допълват първия. Евелина Милтенова беше категорична, че този тристълбов модел вече функционира много успешно. Защото към момента осигурените лица са спестили над 26 милиарда лева за последните над  20 години.

Тя подчерта, че има решения за усъвършенстване и надграждане на модела. Дори има и подготвен закон. "Този модел - за универсалните и за доброволните фондове, които трябва да са допълващи, следва да се разбие и надгради", смята Милтенова. Тя обясни още, че не може парите на всички осигурени лица, които са на различна възраст, да бъдат инвестирани по един и същи начин. "Профилът на човека ще е от най-висока важност", посочи председателят на УС на БАДДПО. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова