По този начин се активира мисловен процес у тях и агресията деескалира, заяви гл. инсп. Марияна Зарова

МВР инструктира охранителите за това как да се справят с „локалите”. Началникът на сектор „Консултативна психология и специализирана психологична подготовка” главен инспектор Марияна Зарова разкри как трябва да се действа, ако бъдем нападнати от агресивни младежи.

„Гонете деескалация на агресията. Заговорете ги. По този начин ще активирате мисловния им процес и те ще се поколебаят дали да извършат това, което са планирали. Трябва да инициирате диалог”, препоръча Зарова. По думите ѝ при всички положения трябва да се ръководим от спазването на закона и да не подхождаме с провокация.

28 засечени "локали" от началото на годината в София

Началникът на сектор „Консултативна психология и специализирана психологична подготовка” разкри, че положителен ефект има разделянето на голямата група на няколко по-малки.

Училището на агресията: общественият сблъсък с младото поколение: "Локалите" – симптом на по-дълбока социална криза

През последните седмици България стана свидетел на серия от инциденти, свързани с младежки банди, известни като "локали". Гостите в студиото на "Твоят ден" – Силвия Великова от БНР и проф. Росен Стоянов – обсъдиха явлението като последствие от дългогодишно натрупване на социални проблеми, изразяващи се в липса на авторитет, възпитание и отговорност у младите хора.

Профилът на агресора: добре облечен, с телефон и комплекси

Проф. Стоянов очерта портрета на тези млади хора – произхождащи от материално подсигурени семейства, но емоционално и морално изоставени. Те търсят идентичност чрез насилие и признание в социалните мрежи. Тази социална патология е разпозната в цяла Европа, но България закъснява с реакцията си.

Повече по темата гледайте във видеата.

Редактор: Калина Петкова