Изборите се проведоха при засилена организация в чужбина и с по-голям обхват на избирателните секции

Предсрочните парламентарни избори се проведоха при засилена организация зад граница и с по-широко покритие на избирателни секции, като мярката се наложи след промените в Изборния кодекс за ограничаването броя на секциите извън Европейския съюз до 20, с изключение на българските консулства и посолства. Министерството на външните работи за първи път създаде координационен щаб, който работи в постоянна връзка с Централната избирателна комисия, за да гарантира нормалното протичане на изборния процес по света. 

Общо 493 избирателни секции са разкрити в 55 държави, като в 130 от тях е осигурено машинно гласуване, а в останалите се използват хартиени бюлетини. Най-голям е броят секции в Германия (70), следвана от Испания (67), Великобритания (28), Турция (27), Италия (27), Гърция (26) и САЩ (25). Изборните книжа и машини бяха доставени навреме чрез въздушен и наземен транспорт. Към момента има само един сигнал за техническа неизправност на машина в посолството ни в Лондон. Според МВнР повечето от сънародниците ни в чужбина предпочитат да гласуват машинно.

Приключи изборният ден за сънародниците ни на четири континента - Австралия, Азия, Африка и Европа. Първи правото си на глас упражниха българите в Нова Зеландия. Там изборния ден стартира в 22:00 ч. българско време на 18 април. Поради часовата разлика най-късно изборният ден в чужбина ще приключи в американските щати Калифорния, Аризона и Невада, както и в канадския град Ванкувър - в 6:00 часа българско време в понеделник, 20 юни 2026 г.

Най-висока е активността в страните с големи български общности - САЩ, Великобритания, Германия и Турция. Поради съображения за сигурност в региони с военни конфликти не са разкрити секции.

Българските граждани имат право да гласуват и без предварително подадено заявление, като попълнят декларация на място.

За седем секции на територията на Турция, пет секции в различните райони на столицата Лондон и няколко секции в Испания, Германия и Норвегия, изборният ден беше удължен, съгласно указанията на ЦИК и разпоредбите на Изборния кодекс. В едва няколко от тях не всички желаещи да упражнят правото си на глас успяха да го сторят до крайния час, определен в Изборния кодекс за гласуване – 21 часа местно време.

⇒Франция

Във Франция се отчита засилен интерес към вота. Общият брой на секциите е 19, като три от тях са в посолството в Париж - единственото място, където се гласува машинно на територията на държавата. В останалите секции вотът е с хартиени бюлетини.

Освен постоянно пребиваващи, в гласуването се включват и туристи.

Сънародниците ни във Франция гласуват активно

⇒Германия

В Германия са разкрити секции в 49 града. Очакванията са за рекордна избирателна активност, подкрепени от големия брой предварителни заявления.

Денят започна нормално, макар в отделни градове да имаше организационни затруднения заради липсващи членове на комисии. По-късно се образуваха опашки в Берлин и Мюнхен, а временно техническо забавяне на една от машините в баварската столица усложни упражняването на глас. 

Българите в Германия гласуват при засилена активност

⇒Испания

В Испания също се наблюдава висока активност, особено в Барселона, където пред консулството се образуваха опашки. Само там предварително са подадени над 480 заявления.

Там процесът протича нормално, като се използват както машини, така и хартиени бюлетини. Освен в Барселона, допълнителни секции функционират в Каталуния и Арагон. Гласуващите изразяват очаквания за промяна, но остават предпазливи относно политическата стабилност.

Близо 500 заявления за гласуване: Опашки и пред секциите в Барселона

⇒Италия

В Италия също се очаква рекордна избирателна активност. В Рим още от сутринта се образуваха дълги опашки пред секциите в посолството и консулството.

Гласуването се извършва само с хартиени бюлетини, а секции има в още 24 града. Във вота се включват както постоянно пребиваващи българи, така и туристи.

Българите в Италия гласуват активно

⇒Гърция

Изборният ден в Гърция започна спокойно, а активността нараства. Общо са разкрити 26 секции, включително на популярни туристически острови.

В ранните часове се образуваха опашки в Атина и Солун. В столицата функционират няколко секции, част от които с машинно гласуване. Към ранния следобед в две от тях са гласували около 900 души.

Активността идва основно от постоянно пребиваващи българи, а не от туристи, както при летни избори. Процесът протича нормално, без сигнали за нарушения.

Българите в Гърция гласуват при отлична организация и засилен интерес

⇒Северна Македония

В Северна Македония са разкрити пет секции, като най-голяма активност има в Скопие. Към следобедните часове са гласували около 350 души. Подадените предварителни заявления са 210 - най-високият брой от 2022 г. насам. Гласуването може да се извършва и без предварителна регистрация.

Въпреки добрата организация, интересът остава сравнително ограничен. Премиерът Християн Мицкоски коментира изборния процес в България, като изрази очакване страната да излъчи проевропейско управление, насочено към добросъседски отношения. Той подчерта, че според него бъдещият български кабинет трябва да се фокусира върху европейските ценности и критериите за членство, а не върху двустранни исторически спорове.

При по-голям интерес: Гласуването в Северна Македония преминава спокойно

⇒Турция

В Турция се наблюдават сериозни опашки и струпвания пред секциите, особено в Истанбул и Бурса. Общо в страната има 27 секции, което е значително по-малко спрямо предходни избори.

В някои райони избирателите чакат два пъти - първо за попълване на декларация, а след това за самото гласуване. До ранния следобед в Бурса са гласували близо 5000 души.

Намаленият брой секции предизвиква напрежение сред избирателите, но интересът остава висок. В квартали като „Авджълар“ в Истанбул опашките излизязоха извън сградите и се извиват в дворовете. Част от избирателите пристигат организирано с автобуси от райони без разкрити секции.

9 пъти по-малко секции: Цял ден опашки за гласуване в Истанбул

⇒Великобритания

Изборният ден във Великобритания протича при изключително висока активност. Още преди отварянето на секциите в Лондон се образуваха опашки.

Голяма част от секциите работят само с хартиени бюлетини. Много българи пътуват дълги разстояния, като някои използват споделено пътуване заради високите разходи.

Като страна, която попада извън ЕС, Великобритания е разкрила значително по-малко секции спрямо предходни избори, което води до натоварване. Не се изключва удължаване на изборния ден.

Да пътуваш над 100 километра, за да гласуваш: Как протича вотът във Великобритания

⇒САЩ

В САЩ изборният ден започна по-късно заради часовата разлика, като първите гласове бяха подадени в Чикаго.

Намаленият брой секции предизвиква недоволство и тук и по-конкретно в щатите Минесота, Уисконсин, Мичиган и Индиана. Там най-близките секции се намират на стотици километри разстояние. Например за живеещите в Минесота гласуването изисква пътуване от 6-7 часа до Чикаго. Заради високите разходи за транспорт и необходимостта да се отдели цял ден, част от сънародниците ни се отказват да гласуват. 

Изборите в САЩ: Българите зад Океана гласуват в по-малко секции

⇒Нова Зеландия

Нова Зеландия първа даде старт на изборния ден. Българите в Оукланд и Крайстчърч бяха първите, които упражниха правото си на глас още в събота вечер българско време.

Първите протоколи оттам пристигнаха в България в ранния следобед на 19 април.

Пристигнаха първите протоколи от Нова Зеландия

⇒Китай

В Китай се отчита необичайно висока активност, особено в Шанхай, където броят на гласувалите надхвърля обичайните стойности.

Причината е присъствието на български туристически групи, които също са се включили във вота. Гласуването се извършва изцяло с хартиени бюлетини.

Рекордна избирателна активност в Шанхай

ВСИЧКО ЗА ПРЕДСРОЧНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Ралица Атанасова
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking