За съдействието ни по проекта ще получаваме по-евтин руски газ...

 

България и Русия ще работят за по-бързото изграждане на "Южен поток". Съдействието на страната ни по проекта е цената, която плащаме в замяна на по-изгодна тарифа за синьото гориво от „Газпром". 

 

В петък стана ясно, че в следващите девет месеца ще купуваме газ от Русия с 11% по-евтино.

 

В 22.30 часа снощи той докладва на министър-председателя Бойко Борисов какви са резултатите от срещите му в руската столица. Новият министър обаче се отчете не в кабинета на премиера, а пред журналистите.

 

На руснаците нашите преговарящи са обещали до 15 ноември България да вземе окончателно инвестиционно решение за строителството на газопреносната система по проекта "Южен поток". Срещу този ангажимент, в следващите девет месеца страната ни ще получава по-евтин природен газ. 

 

„Амбициите на Русия са през декември 2015 г. по тези тръби да потече газ. С една дума, трябват им много бързи срокове, които ние ще им осигурим, защото това е и нашият интерес", коментира Борисов.

 

Българската делегация и руснаците са уточнили и детайли по спирането на проекта „Белене", което Борисов и Путин договориха преди дни в телефонен разговор.

 

България и Русия се разбраха да не водят съдебни спорове за неустойки. През април експерти от НЕК и руската „Атомстройекспорт" ще изчисляват колко пари дължи държавата ни за вече свършена работа от руската страна. 

 

„Единственото, което сме говорили, е да платим готовото оборудване и някакви материали, ако има", обобщи министър Добрев. 

 

Очаква се дългът ни към Русия да е около 360 млн. лева. От Москва са проявили интерес към възможността да построят паро-газова централа на площадката в Белене. 

 

Освен руски газ, Борисов посочи и друга възможност за доставка на гориво в бъдещата централа.

 

„Румънците си добиват на нашата граница шистов газ и го продават евтино. Защо да не го купуваме от тях? Ние сме богата държава и нямаме нужда да добиваме газ", заяви премиерът.

 

Не закъсняха и коментарите в руската преса. Според агенция ИТАР-ТАСС проектът АЕЦ "Белене" е бил много по-нужен на България, отколкото на Русия. Агенцията допълва, че страната ни се самообрича на "енергиен глад" и като последица ще трябва да осигури внос на електроенергия. Коментарите продължават с това, че София е спряла проекта за атомна централа, но не се отказва от дружбата с Москва, поне на думи.

 

ИТАР-ТАСС цитира премиера Бойко Борисов, който казва, че руско-българските отношения струват 600 милиона евро – колкото страната ни плаща годишно за руския газ. 

 

Вестник "Комерсант" пише, че София се отказва от втори голям съвместен проект и въпреки това разчита да получи намаление на цената на руския газ. А някои медии определят  предложението за газова централа като "техническа авантюра". 

 

Гледайте цялта централна емисия на Новините на Нова в сайта Nova Play.