В края на работната седмица Джеймс Уорлик се оттегля от поста си на посланик в България

Енергетиката всъщност е една от най-важните теми, пред които се изправени българските граждани. Българите плащат изключително високи цени за техния ток и газ”. Това заяви американският посланик у нас Джеймс Уорлик в студиото на „Здравей, България”.

 

Според дипломата хората заслужават да знаят къде отиват парите, които дават. Това, за което той настояваше по време на престоя си в България, е да има пълна прозрачност при сключването на сделки, някои от които са за милиарди долари. „За жалост, но е вярно, много години наред в България тези споразумения бяха тайни, сключваха се зад закрити врати. Затова се надявам за в бъдеще журналисти и други да могат да внесат прозрачност”, коментира Уорлик.

 

Посланикът отрече твърденията, че има информация за това кой е подписвал сделки, които не са в интерес на българските граждани и такива, които крият сериозни злоупотреби. Той допълни, че подобни тайни договори за подписване по отношение на природен газ, са публична информация.

 

„Все още поддържам тезата си, че бъдещите енергийни споразумения, които касаят парите на българските граждани, трябва да стават публично”, сподели още Уорлик. Обществените поръчки и справедливите конкурси трябва да допринесат за това. Към това той даде за пример, че цената на природния газ в страната ни е четири пъти по-висока от тази в Съединените щати.

 

В тази връзка дипломатът не изрази категорично мнение относно скандала между Европейската комисия и „Газпром”, тъй като не бил запознат в детайли, но все пак заяви, че руската компания, както и американските, трябва да следват правилата и да работят прозрачно.

 

Междувременно Уорлик коментира и избирането на новите членове на  Висшия Съдебен Съвет (ВСС) и новия закон за съдебната власт. Според него е много важно да се изберат най-подходящите хора, които да работят добре, честно и открито. „Надявам се облакът Красьо да бъде издухан”, заяви Уорлик.

 

По отношение на терористичния акт в Бургас посланикът сподели, че „България е като всяка една страна. Трябва да е бдителна, но българите не трябва да се притесняват, че те са били целта на атаката. Изключително съм доволен от реакцията на българската държава. На първо място по отношение бързата реакция за провеждане на разследването, също така увеличаване на мерките за сигурност на летищата и на други места”, завърши посланик Уорлик.

 

В края на работната седмица Джеймс Уорлик се оттегля от поста си на посланик в България, за да работи като заместник-специален представител за Афганистан и Пакистан - длъжност за старши дипломат в офиса на държавния секретар. Номинирана за мястото му у нас е Марси Райс. Тя има дългогодишна кариера на дипломат.

 

Целия разговор с американския посланик Джеймс Уорлик може да гледате във видеото.