30 културни обекта, паметници и сгради в София вече са белязани с популярния като Кю Ар код

30 културни обекта, паметници и сгради  в София вече са белязани с популярния като Кю Ар код - знак за използване от смарттелефони и таблети. Подобните на шевица, черно-бели малки картинки информират гостите на столицата за историята, традициите и всекидневието на града. Предвижда се информационната мрежа постепенно да се разширява.

13-годишно момче от Франкфурт застава пред статуята на София в центъра на българската столица. С малкото мобилно приложение, Джоузеф от Германия се запознава с паметника и с историята на създаването му. Това е възможно  заради поставен стикер с известния като Кю Ар код  до творението на Георги Чапкънов.

„Добре е за туристите. Могат да проверят Кю Ар кода и да научат нещо за сграда или забележителност. Не трябва да питат екскурзовод, нещо което може и да излезе доста скъпо”, на мнение е Джоузеф.

Модата на малките черно-бели кодове постепенно завладя и България през последните няколко години. Те са навсякъде около нас, дори и на неочаквани места, сред които вратите на големите магазини.

Идеята за един вид културно-туристически Кю Ар приложения е на Николай Ценков. На него и екипа му им били необходими 4 месеца, за да я претворят в реалност. И макар че не всеки знае какво е точно този код, никой няма нищо против за още една възможност за предаване на информация.

Подробности по темата ще намерите във видеото.

Репортер: Данаил Глишев