Снимка: Shutterstock
В Дания и Финландия 85% от анкетираните се доверяват на своето правосъдие
От всички европейци, българите имат най-малко вяра в правосъдието, но са в най-голяма готовност да се съдят, дори за дребни проблеми. Констатацията е от изследване на „Евробарометър”, проведено от 30 септември до 2 октомври сред над 26 хил. граждани на всички страни-членки на ЕС.
Като цяло жителите на Евросъюза са доволни от правосъдието - 53% от европейците категорично застават зад магистратите, предаде БГНЕС. Данните в съюза обаче са силно поляризирани. В Дания и Финландия 85% от анкетираните се доверяват на правосъдието, а в Словения - едва 24%.
35% от анкетираните мислят, че съдебната система в тяхната държава е най-лоша в ЕС, 25% - точно обратното. В Германия, Дания и Швеция над 50% смятат, че съдебната им система е по-добра, отколкото в останалите страни от ЕС. На другата крайност е България, където 71% са на мнение, че системата ни е най-лоша в ЕС.
В 12 от страните поне половината от запитаните смятат, че съдът е справедлив. Най-висок е процентът в Холандия и Люксембург. На дъното отново е България - едва 27% очакват справедливи съдебни решения. Същият е процентът на българите, които смятат, че съдът е независим. По-големи песимисти от нас са единствено италианците (22%), и естонците с (23%).
Голям процент от българите обаче са готови да търсят правата си в съда, отбелязва в статия в-к „Сега”. 23% от анкетираните сънародници заявяват, че биха го направили, дори да има друг начин да решат проблема си.