Проектът отговаря на енергийните интереси на ЕС, а не им противоречи, смятат от компанията

Стандартна практика е да заздравяваме големи трансгранични инвестиции чрез междуправителствени споразумения, за да осигурим законова сигурност и стабилност за инвеститорите”. Това се казва в изявление на "Газпром" в отговор на искането на Европейската комисия страните-членки на ЕС да преразгледат договорите си за строителството на "Южен поток".

 

Според ЕК двустранните споразумения за изграждането на газопровода, сключени между Русия и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия, нарушават европейското законодателство и трябва да бъдат договорени наново. 

 

От „Газпром” заявяват, че нито те, нито компаниите, участващи в проекта "Южен поток", са страни по тези споразумения. 

 

Поради това съответните държави-членки имат основната отговорност да преценяват дали правните задължения, които са поели към Руската федерация и ЕС, са съвместими едни с други, или не. Ние не сме в позицията да коментираме това”, се казва още в съобщението. 

 

Според компанията е важно да се отбележи, че съдържанието на междуправителствените споразумения е известно от години и за тях е изненада, че едва, когато работата по изграждането на "Южен поток" вече започна, ЕК стига до извода, че тези междуправителствени споразумения не отговарят на директивите на ЕС.

 

Този неуместен момент е още по-малко разбираем предвид факта, че "Южен поток" получи статут на национален приоритет в редица държави-членки на ЕС”.

 

От „Газпром” заявяват още, че изграждането на "Южен поток" ще продължи по план и в пълно съответствие с местните закони и международните стандарти. "Оставащите регулаторни въпроси относно прилагането на енергийните директиви на ЕС могат да бъдат изяснени паралелно. Постигнахме споразумение с регулаторите по ОПАЛ, оншорното продължение на "Северен поток". Смятаме, че трябва да се възползваме от събрания опит в този продължителен процес, за да установим своевременно работеща регулаторна рамка за оншорните сегменти на "Южен поток".

 

Южен поток" е проект, който отговаря на енергийните интереси на ЕС, а не им противоречи”, се казва в съобщението.

 

Новината за позицията на Брюксел и отговорът на „Газпром” идват в момент на изострена чувствителност в отношенията между ЕС и Русия, след като украинският президент Виктор Янукович реши да не подпише Споразумението за асоцииране с Евросъюза. 

 

По-рано днес пък вицепремиерът Зинаида Златанова заяви, че българското правителство ще се съобрази с европейското законодателство.