Причината са ниските температури през лятото

По-ниските температури през лятото в Арктика доведоха до забавяне на наблюдаваното от десетилетие топене на ледовете. Това сочи доклад на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ. Над изследването са работили 147 учени от 14 страни.

 

По-хладното лято не е обърнало процеса на климатичното затопляне, наблюдаван през последните 30 години, продължава.

 

"Тази година в Арктика имаше нещо като пауза след рекордните горещини и топенето на ледове там през последното десетилетие”, обяснява Дейвид Кенеди от управлението на годишната конференция на Американския геофизически съюз в Сан Франциско. Оказва се обаче, че приносът на относително студената година е малък, за да се промени тенденцията през последните 30 години. 

 

„През този период Арктика бързо се затопли, раззелени се и бе свързана с промени, засегнали населението, морската и сухоземната екосистема", обяснява още Дейвид Кенеди. 

 

Според учените 44% от ледената покривка в Гренландия се е стопила през лятото на 2013 г. в сравнение с рекордните 97% през 2012 г., като температурите са били близки до средните стойности в дългосрочен план.

 

В района на Северния ледовит океан, където лятото беше относително студено, ледената покривка е била с шестите най-малки размери от началото на спътниковите наблюдения през 1979 г. 

 

Температурата на водата през август е била с близо 4 градуса Целзий по-висока в сравнение със средните показатели за периода 1982 - 2006 г. в Баренцово море и Карско море. Това може да се припише на преждевременното отстъпление на ледовете, отбелязват учените.

 

Снежната покривка в северното полукълбо от май до юни са останали под средните стойности за 2013 г. 

 

Температурите на въздуха също са варирали - температурата в Евразия през пролетта е била с 3,8 градуса Целзий над нормалните стойности, но в централната част на Аляска е регистриран най-студеният април от 1924 г. Същевременно във Феърбанкс в Аляска рекордните 26 дни температурата е била 26 градуса Целзий или дори по-висока.