ДНСК спори с хората дали постройките са законни

Отмениха бедственото положение във варненския квартал "Аспарухово". Незаконнo строителство, много отпадъци и неподдържана инфраструктура. Това са основните причини за тежкото наводнение от миналия месец. Изводите са на Държавната агенция за строителен надзор.


Проверката на ДНСК сочи още, че няма данни за изсичане на гори и за преливане на водоеми, които да са причинили наводнението. Според устройствения план на квартала на мястото на разрушените къщи е трябвало да има зелени площи, върху които да се разлее водата в случай на наводнение.Такъв план има от 1978 година, но до момента не е реализиран заради липсата на средства.


Комбинация от няколко фактора са довели до огромното наводнение с човешки жертви в "Аспарухово", категорични са от ДНСК.


Изхвърляне на строителни и битови отпадъци на територията на дерето, което трябва да служи за отводняване, извършване на незаконното строителство в бреговете на това дере – това е допринесло за тежките последствия”, категоричен е арх. Николай Христов, началник в ДНСК.


Според експертите без тези фактори вълната пак щеше да причини щети, но нямаше да има жертви. Жителите на квартала обаче не са съгласни, че къщите им са незаконни.


„Така обясняват, ама не е така - А как е?! - Всичко си е законно. Ние тук живеем от 100 години”, твърди Асен-жител на „Аспарухово”.


„Тези къщи да речем незаконени, но хората плащат данък. Как става тази работа?! - Хем незаконни, хем ви прибират парите?! -  Може ли такова нещо, да се плаща данък?”, попита Илко-жител на квартал „Аспарухово”.


„Ролята на община Варна е контрол, контрол и премахване”, заяви Виктор Бузев, главен архитект на Община Варна.


В зоната на най-големите щети има 17 имота с незаконни постройки, а по устройствен план там би трябвало да има зелени площи.


„Улица с улично озеленяване и канал, охранителен канал, за който Община Варна разполага с проекти от далечната 1980 година”, твърди главният архитект на Община Варна Виктор Бузев.
Пари за тази инфраструктура, обаче, не са намерени. Според ДНСК незаконните постройки през годините не са разрушени заради това, че няма социални жилища, които да бъдат предоставени на хората.


„Ако не си построят къщите там, следващата зима няма да са живи. От друга страна, ако общината им ги разруши, нарушавайки закона обаче, защото при разрушаване на единствено жилище, ще отидат в Страсбург и ще ни осъдят”, обяснява арх. Николай Христов, началник в ДНСК.


По закон при събаряне на единствено жилище, дори и незаконно, общината е длъжна да осигури друго на собствениците.


Повече по темата гледайте във видеото.

 

Репортер: Цеца Алексова