Ситуацията в Близкия Изток е вследствие на нерешителните действия в Сирия, смята той

„Има риск от бежанска вълна, има риск от внос на терористи. На страната на "Ислямска държава" се бият хора, рекрутирани и в Европа. Бойци биват рекрутирани от целия Близък изток и Северна Африка. Трябва много тясно сътрудничество с всички държави от региона”, коментира министърът на външните работи Даниел Митов пред БНР. Според него до критичната ситуация в Ирак се е стигнало заради нерешителните действия на западните сили в Сирия през последните 3 години.

 

„Ирак не е далеч от нас. Бежанската вълна, която може да тръгне оттам, заплашва директно външните граници на ЕС. Спомняте си реакцията в България, когато стана въпрос за бежанци от Сирия. Представете си нещо удвоено или дори по-сериозно”, категоричен бе външният министър.

 

Пасивността на западната общност в Сирия и страхът да се намеси по-сериозно в Сирия доведе до ситуацията в момента. Затова няма извинения. Реагира се късно, но по-добре да се реагира сега и бойците на "Ислямска държава" да бъдат изтласкани обратно, след което да се мисли как да бъдат изолирани и с тях да се конфронтират и на територията на Сирия”, допълни Митов.

 

Митов отбеляза, че много европейски страни са обещали безвъзмездна военна помощ на Ирак. Той коментира и санкциите, които Русия наложи на вноса на земеделска продукция. „Ще има и компенсации. Все още нямаме представа в какви размери ще бъдат. Трябва да се оцени много точно какви ще бъдат загубите за българските земеделски производители”, допълни той.

 

„Засега няма опасност от спиране на  руския газ през Украйна”, категоричен е Митов. Според него преговорите в Берлин от края на миналата седмица дават надежда за решаване на конфликта в Украйна и избягване на допълнителни санкции срещу и от Русия.

 

„Проектът "Южен поток" е замразен не защото не е полезен, а защото сделките, подписвани по изграждането му, са проблемни. Трябва да се направи пълна ревизия какво е подписвано и с кого, изпълнени ли са процедурите”, допълни той.