За сметка на това работещите ще плащат по-високи осигуровки след първи януари

Вдигат минималната заплата и пенсиите от догодина. За сметка на това работещите ще плащат по-високи осигуровки след първи януари. Пакет с тези предложения ще получи следващото правителство, за да реши как да продължи пенсионната реформа. Ясно е обаче, че тя не може да остане замразена и ще се стигне до увеличаване и на стажа, и на възрастта за пенсиониране.

 

Предложението е минималната заплата да се вдигне на 380 лева, с 40 повече отколкото е сега. Въпреки планираното увеличение на минималната пенсия с около процент и половина, тя остава под 160 лева. Този процент увеличение ще важи за всички пенсии. Парите за това логично ще дойдат от осигуровките.

 

Планът е осигуровките да се вдигнат с по един пункт за пенсия и за безработица още от догодина. За работника по-високите осигуровки означават по-малко пари на фиша за заплата.  При среден доход от 700 лева това ще означава около 5 лева по-малко само в тази графа.

 

Така в хазната ще влязат почти половин милиард допълнително. За онези, от чийто джоб ще излизат обаче, новината не е добра.

 

С по 4 месеца повече стаж и възраст ще се изискват, за да получим право да се пенсионираме – Мъжете на 65, а жените на 63. С по 1 месец вдигане на стажа, но за по-дълъг период от време. Има и вариант всички да излизаме в пенсия на 65.

 

И според синдикатите още една година оставяне на реформата във фризера е политическо решение, но всичко това струва пари, категорична е Ася Гонева от КНСБ.

 

Както обеща Йордан Христосков – залага се и възможност излизането в пенсия да е свързано с датата на раждане. Така поне е записано в пакета от предложения, но не и конкретно как да се приложи това правило.

 

Дали заради протестите или не, социалния министър не се ангажира и с конкретни предложения на каква възраст да се пенсионират военни и полицаи. Предложението е да се върви към ограничаване на ранното пенсиониране – но и да се въведе 5 години гратисен период.