Нови оценки, нови етапи в обучението и държавни пари за частните училища
Готви се радикална промяна в образованието. В нея ще има нови оценки, нови етапи в обучението и държавни пари за частните училища.
Реформата се очаква от 10 години. Сега действащият Закон за образованието е писан преди 24 години и е променян 25 пъти. И все така българските ученици са в дъното на всяка класация по грамотност.
Вместо децата да броят колко и какви са оценките им, експертите искат те да се борят за повече знания. Иначе казано, ако сега в бележниците на децата е записано „Отличен 6”, след време в тях ще се пише само „Отличен”. Така оценката става качествена.
Промяната ще обхване децата от първи до трети клас. Родители и учители виждат добри страни.
„Възпитава ги в повече учене, а не да гледат да имат по-добрата оценка”, смята Виктория Миланова.
„По този начин децата ще бъдат много по-спокойни, а самите те не се притесняват толкова от самото изпитване, а от оценката”, смята учителката Таня Павлова.
Спорното финансиране с държавни пари на децата в частните училища беше подкрепено от част от депутатите. А това ще намали разхода на родителите, които сега плащат между 3 и 6 хиляди евро за обучението на децата си.
„Това е една помощ за родителите на тези ученици в частните училища, а няма да дойдат като държавна помощ на частните училища. Всички ще намалят таксата със сумата, която са получили”, заяви Валентина Денчева – директор на частно немско училище.
Издръжката за един ученик в масовите училища сега е около 1300 лева. Остро срещу идеята реагираха от общинските училища.
„В бюджетите на нашите училища пристига около 95% от средствата, което означава, че има дефицит”, заяви Диян Стаматов, директор на 119 СОУ.
Че е нужна спешна реформа в образованието са съгласни всички в парламента.
„От нас днес зависи как утре ще живеят децата ни. Законопроектът е част от животоспасяващото лечение на образованието ни”, заяви вносителят на проекта Милена Дамянова.
Между първо и второ четене проектозаконът може да бъде променен.