Според него Фондът за гарантиране на влоговете трябва да участва в контрола на финансовите инстутиции
„На мен ми се струва, че сагата около КТБ е показателна за едно дълго и умишлено бездействие от страна на държавата, което е позволило да се появи пресечна точка между държавния апарат, финансовата престъпност”, коментира в студиото на „Събуди се” доц. Николай Иванов, първия шеф на бюрото за финансово разузнаване у нас.
„Моето лично мнение е, че трябва да рестартираме законодателството. Във фонда за гарантиране на влоговете се събират пари от банките, а контролът се осъществява от друго място, трябва да се помисли за промени, които да позволят на фонда да инициира или да участва в контрола, който се провежда от надзорните органи, включително и от финансовото разузнаване”, смята той.
„По закон самите търговски банки имат задължение да идентифицират крайните си собственици. Трябва да са ясни физическите лица, които притежават над 25 % от капитала на търговските дружества или упражняват контрол”, напомни доц. Иванов.
„Това, на което сме свидетели в момента, е важният етап в цялата драма около КТБ, етапът, на който трябва да се кашират всички усилия”, коментира от своя страна Илиян Василев, експерт в сферата на енергетиката и на анализа на риска и бивш посланик на България в Русия и добави:
„За какво започнаха тези битки в КТБ? За разпределение на огромни активи на бивши партньори. Държавата беше изключително пасивна, дори за сагата „КТБ” държавни институции изиграха съществена роля”.